Šéfka diplomacie EU žádá RB OSN o pomoc při řešení uprchlické krize

- Aktuality autor: pal

Ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová v pondělí vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila unii při řešení uprchlické krize ve Středomoří. Situace v oblasti se už pomalu stává nezvladatelnou. Mogheriniová ale připustila, že plán na řešení krize ve Středomoří ale zatím nemá jasné obrysy a bude se o něm jednat na půdě EU. 

Federica Mogheriniová Radě bezpečnosti OSN předložila několik návrhů na řešení uprchlické krize

Federica Mogheriniová Radě bezpečnosti OSN předložila několik návrhů na řešení uprchlické krize,zdroj: Profimedia.cz

Mogheriniová členy Rady bezpečnosti ujistila, že Evropská unie v rámci bezpečnostní operace nepočítá s odesíláním imigrantů zpět do Afriky. "Žádný uprchlík ani přistěhovalec, který bude zjištěn na moři, nebude proti své vůli poslán zpátky," řekla ministryně. 

Mimořádná situace podle Mogheriniové vyžaduje nasazení mimořádných prostředků. "Naší prioritou je zachránit lidské životy a zajistit, aby další životy nebyly ohroženy," uvedla italská eurokomisařka. "Problém přistěhovalců ve Středomoří není jen problémem humanitárním, ale i bezpečnostním," upozornila. 

O podobě chystaného zásahu podle Mogheriniové nyní jednají evropští diplomaté v Bruselu. "Diskuse budou pokračovat na schůzce ministrů zahraničí, která se uskuteční příští pondělí. Možná už tam padnou konkrétní rozhodnutí," řekla dnes v OSN Mogheriniová. "Přebíráme odpovědnost za řešení problému, budeme jednat rychle, ale nemůžeme jednat sami," řekla členům Rady bezpečnosti. 

Evropská unie koncem dubna pověřila Mogheriniovou, aby vypracovala plán vojenské akce, jejímž cílem by bylo dopadnout a zničit plavidla, která mohou v libyjských vodách používat převáděči. K zásahu při libyjských březích EU potřebuje rezoluci OSN, podle diplomatických zdrojů se ale proti takové rezoluci staví Rusko. 

Tagy: EU středomoří Rada bezpečnosti OSN afričtí uprchlíci

Zdroje: ČTK