Afghánší islamisté propustili unesené ženy a děti, výměnou za Uzbeky

- Aktuality autor: pal

Devatenáct z jednatřiceti lidí z etnické menšiny Hazárů, které v únoru unesli afghánští islamisté, je už na svobodě. Šlo o výměnu za 22 uzbeckých džihádistů. V pondělí to oznámili afghánské úřady. Výměnu Uzbeků za islámské zajatce, ale ihned popřel afghánský prezident Ašraf Ghání. Mezi propuštěnými byly i ženy a děti. 

Ilustrační foto: Teroristé propustili zajatce, prý výměnou za vězněné Uzbeky

Ilustrační foto: Teroristé propustili zajatce, prý výměnou za vězněné Uzbeky,zdroj: ThinkStock

"Jsme šťastní a hrdí, že 19 našich krajanů, kteří byli uneseni, je dnes pod ochranou vlády," prohlásil prezident na večerní tiskové konferenci. Zároveň zdůraznil, že za jejich propuštění nebylo zaplaceno žádné výkupné, ani nebyli vyměněni za vězně. 

Člen provinční rady provincie Zábul Asadulláh Kakar ale podle agentury AP řekl, že 19 unesených příslušníků etnické menšiny Hazárů bylo propuštěno výměnou za 22 Uzbeků. Údajně v této skupině jsou i ženy a děti a Kakar míní, že jde o rodinné příslušníky únosců. Ti podle něj nabízejí, že pustí na svobodu i zbylé rukojmí, pokud úřady propustí šest dalších osob. 

Únosci hlásící se k Islámskému hnutí Uzbekistánu (IDU) před měsícem jednomu z rukojmích uřízli hlavu a na videonahrávce pohrozili, že připraví o hlavu i další zadržované, pokud afghánská vláda nepřistoupí na jejich požadavky. 

Tagy: Afghánistán terorismus rukojmí

Zdroje: ČTK