Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Šéf lihové mafie Radek Březina dostal 13 let

Aktualizováno: Šéf lihové mafie Radek Březina dostal 13 let
Soud s šéfem lihové mafie Radkem Březinou provázela přísné bezpečnostní opatření | zdroj: Profimedia

Olomoucký soud poslal šéfa lihové mafie Radka Březinu za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení, bez čtyř měsíců tak dostal nejvyšší možný trest. Kromě toho mu propadne majetek, včetně směnek. Jeho bratr Tomáš si za mřížemi posedí čtyři roky a také přijde o majetek, dostal ale status spolupracujícího.

Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině si odpyká tresty od šesti do 12 let, další obžalovaný dostal podmínku.

Žalobce i šest obžalovaných si nechalo lhůtu na odvolání, dva se odvolali na místě. Soud ukládal tresty v sazbě od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. "Trestná činnost byla páchána po velmi dlouhou dobu a v mimořádném rozsahu.

V trestech bylo potřeba učinit rozdíl mezi lidmi, kteří to celé vedli, a ostatními. U Radka Březiny je proto na místě třináctiletý trest," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

U jeho bratra Tomáše soud přihlédl k jeho spolupráci. "Bez jeho výpovědi by se soudu nepodařilo takovým způsobem zkonstruovat vinu obžalovaných. Soud proto šel výrazně pod spodní hranici trestní sazby," uvedl soudce.

Další blízký spolupracovník šéfa mafie Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce a propadl mu majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce. Podle soudu sice jeho první výpověď nastartovala odkrytí celé mafie, s ohledem na rozpory v jeho výpovědi a snižováním jeho role mu soud roli spolupracujícího nepřisoudil.

Významnou postavou v kauze je podle soudu také Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem, která byla zdrojem nelegálního lihu. Dostal druhý nejvyšší trest, 12 let. "Byl aktivním spolupracujícím bílým koněm při páchání trestné činnosti," uvedl soudce.

Tresty ve výši devíti let a dvou měsíců uložil soud také Václavu Davidovi, který sklady lihem navážel, a správci nemovitostí Ivanu Kováříkovi. Šestiletý trest dostal skladník Rostislav Hanulík, soud přihlédl k jeho zdravotnímu stavu.

Osmý obžalovaný Tomáš Pantlík, který se zodpovídal kvůli nelegálnímu skladu lihu v Olomouci, se podle soudu dopustil nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Jako jediný vyvázl s tříletým podmíněným trestem.

Rozsudek zahrnuje období od roku 2004 do roku 2013, stíhání z let 1998 až 2001 soud zastavil. I z tohoto důvodu je vyčíslená škoda o něco nižší, než uváděla obžaloba. Podle soudu muži na základě příkazů bratrů Březinových nakoupený líh, který prošel jen fiktivní denaturací, nakládali na kamiony a odváželi odběratelům.

Odvezli tak 21,1 milionu litru. Další statisíce litrů lihu navezli do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, v Háji u Duchcova, Valašském Meziříčí či ve Stojčíně.

Zločinecká skupina měla podle rozsudku rozdělené úkoly. Někteří muži líh naváželi, jiní konvoj zabezpečovali. "Obžalovaní při tom používali speciálně upravené mobilní telefony a při skladování lihu používali důmyslné skrýše," uvedl soudce.

Rozsudek si přišli vyslechnout všichni obžalovaní. Kromě Radka Březiny jsou všichni stíhání na svobodě. Březinu k soudu dovedla vězeňská služba v kuklách a se samopaly z vězení, kde si odpykává trest 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně.

Zdroje: