'Neboj, Masjo, neopustíme tě,' slíbili Rusové kočce polského novináře

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Když polský novinář Waclaw Radziwinowicz po 18 letech opouštěl kvůli odebrané akreditaci Rusko, ležel mu na srdci hlavně osud jeho kočky Masjy, kterou prý musí v Moskvě nechat. Ruští diplomaté ho ale uklidnili, slíbili mu, že se o jeho "bojovnou družku a múzu" postarají a neopustí ji. Podle Radziwinowicze to ale tak žhavé nebude, bez kočky odjet odmítá.

Novinář byl deportovaný, svou milovanou kočku Masju musel nechat v Moskvě (ilustrační snímek)

Novinář byl deportovaný, svou milovanou kočku Masju musel nechat v Moskvě (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

"Poslední přání je svaté," slíbila ruská diplomacie podle agentury TASS a dodala, že kočka slyšící na jméno Marusja, zdrobněle Masja sdílela s Radziwinowiczem moskevský příbytek od roku 2009 - "a jistě plánovala, že se jednoho krásného dne stane paní Marusjou - ach ty důvěřivé ruské kočičky!"

Avšak z novinářových reportáží prý bylo zřejmé, že kočička "nebyla chvilkovým rozmarem, ale novinářovou múzou" a "bojovou družkou".

"Neboj se, Masjo, my tě neopustíme, ale postaráme se o tebe, vždyť jsme to Waclawovi slíbili," ujistilo ruské ministerstvo.

Gazeta Wyborcza v dnešní reakci označila počínání ruského ministerstva za hodné nejhoršího bulváru, protože zpravodaj rozhodně nechce kočku opustit a ruské diplomaty prosil jen o pomoc s byrokratickými formalitami, aby Marusja mohla odcestovat spolu s ním. "Je smutné, že se úřady tak velké země takto chovají," poznamenal sám Radziwinowicz.

Gazeta Wyborcza před týdnem otiskla Radziwinowiczovu črtu o toulavé kočce, která se nějakým zázrakem dostala do útrob vitríny s rybími lahůdkami v letištní restauraci ve Vladivostoku, kde spořádala humry za desetitisíce rublů, zatímco si ji pobavení cestující natáčeli na mobilní telefony.

Vzápětí komunisté z Petrohradu nabídli kočce coby novodobému Robinu Hoodovi vstoupit do jejich řad. "Rusové totiž chuligány milují, samozřejmě dokud nedostanou do zubů," poznamenal novinář a kočku varoval před přehnanou důvěřivostí, vždyť Rusové mají i průpovídku o "polévce z kočky" jako posledním kroku v těžkých časech.

Mluvčí ruské diplomacie ještě v pátek připustila, že odebrání akreditace Radziwinowiczovi a vykázání ze země nijak nesouviselo s prací zpravodaje polského listu, ale bylo "symetrickou" odvetou za podobný postupu polských úřadů vůči ruskému žurnalistovi Leonidu Sviridovovi.

Ten ale podle Varšavy nepřišel o akreditaci kvůli své novinářské práci, ale na žádost kontrarozvědky, která ruského žurnalistu podezírala ze špionáže. Sviridov ještě dříve, na jaře 2006, přišel o akreditaci v Česku.

Tagy: Rusko Polsko domácí mazlíčci zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: ČTK