IS letos ztratil část dobytého území. Kurdové si naopak polepšili

- Aktuality autor: von

Radikálové z Islámského státu neměli co do územních zisků dobrý rok. Přišli zhruba o 14 procent teritoria, které ovládají v Sýrii a Iráku. Naopak kurdští bojovníci dokázali ztrojnásobit území v Sýrii, které kontrolují. 

Kurdové letos ztrojnásobili své teritorium v Sýrii

Kurdové letos ztrojnásobili své teritorium v Sýrii,zdroj: Profimedia

Islamisté ztratili například strategicky důležité město Tall Abjad na syrsko-turecké hranici, přišli i o irácký Tikrít a rovněž rafinerii v Bajdží. Velkou ranou pro islamisty může být i ztráta kontroly nad částí silnice mezi jejich baštou syrskou Rakkou a iráckým Mosulem, která byla využívána jako jejich zásobovací trasa.

Jak uvedl analytik Columb Strack, v souvislosti se ztrátou hraničního přechodu v Tall Abjadu již zaznamenali, že islamisté začínají mít i určité finanční problémy. Vše souvisí i s tím, že spojenci, kteří útočí na pozice Islámského státu, se poslední dobou zaměřili více i na ropná pole ovládaná radikály.

Podle analytiků ze střediska IHS Jane's se velikost území ovládaného islamisty od začátku roku do letošního 14. prosince zmenšila o 12 800 čtverečních kilometrů na velikost 78 tisíc čtverečních kilometrů.

Pravdou nicméně je, že islámští radikálové letos dosáhli významných územních zisků, když například dobyl starobylé syrské město Palmýra a centrum iráckého města Ramádí. K těmto vítězstvím ale podle IHS Jane's došlo právě na úkor územních ztrát v severní části jimi ovládaného teritoria. Tamější oblasti od nich získali pod svou kontrolu kurdští bojovníci.

Irácké vládě se podařilo získat zpět asi šest procent území, které islamisté předtím obsadili. Iráčtí Kurdové dobyli zpátky dvě procenta teritoria. Největší ztráty údajně zaznamenala v uplynulém roce syrská vláda, která přišla o 16 procent území a má nyní pod kontrolou oblast o rozloze 30 tisíc kilometrů čtverečních. Původní rozloha Sýrie je přitom 185 tisíc čtverečních kilometrů.

Tagy: Sýrie zahraničí Irák kurdští separatisté boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK