Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Lihová mafie připravila stát o rekordních 6,7 miliardy korun

Lihová mafie připravila stát o rekordních 6,7 miliardy korun
Škody způsobené lihovou mafií nemají v Česku obdoby | zdroj: Profimedia

Kriminalisté uzavřeli případ lihové mafie, která okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun. Tato částka nemá v České republice obdoby. Lihová mafie je gang, v jehož čele stál Radek Březina i se svým bratrem Tomášem. Jim a dalším pěti obviněným nyní hrozí vězení za trestný čin krácení daně.

Lihová mafie, v jejímž čele údajně stál zlínský podnikatel Radek Březina, připravila stát na daních o 6,7 miliardy korun. Výše škody nemá dosud v Česká republice obdoby. Kriminalisté už případ uzavřeli, soudu předali spis i s návrhem obžaloby. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) jména obviněných neuvedl. Z uvedených údajů v úterní policejní zprávě pro tisk ale vyplývá, že jde o Březinův případ.

Trestnou činnost skupina podle kriminalistů páchala od roku 1998. Obvinění údajně čistili technický líh (minimálně 1,3 milionu litrů) a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také s minimálně 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Členové skupiny podle policie používali speciálně upravené telefony, aby nemohli být odposloucháváni. Při transportech lihu údajně doprovázeli nákladní vozidla po celé trase svými auty, aby zabránili kontrole Celní správy. Líh pak prý skladovali v důmyslných skrýších buď v odlehlých areálech v zaskládaných či zazděných prostorách, nebo v podzemních nádržích.

Stíháno je sedm mužů pro účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Osmý obviněný v době vyšetřování zemřel, policisté proto navrhli zastavení jeho trestního stíhání.

Březina je obžalován také v jiném případu krácení daně. Společně s bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem se zodpovídá od května před olomouckým soudem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Soudce v pondělí projednávání přerušil, protože se rozhodl počkat na podání obžaloby právě v souvisejícím případu lihové mafie a poté obě kauzy spojit.

Zdroje: