Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Šance na změnu? Piráti a STAN půjdou do voleb společně

Šance na změnu? Piráti a STAN půjdou do voleb společně
Ivan Bartoš a Vít Rakušan | zdroj: Profimedia

Piráti budou v říjnových volbách do sněmovny kandidovat společně s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). V internetovém hlasování, do kterého se mohli zapojit všichni členové Pirátů, podpořilo koaliční dohodu obou uskupení 668 z 848 hlasujících.

Širší vedení Starostů schválilo smlouvu minulý týden 92 procenty hlasů, ve webové anketě Pirátů ji pak podpořilo téměř 79 procent.

Koalice chce cílit na vítězství ve sněmovních volbách a zisk více než čtvrtiny hlasů. Obdobné cíle si klade i konkurenční koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která chce vypracovat koaliční smlouvu do konce ledna a program do konce února.

Koaliční smlouvu s programovými východisky uzavřeli Piráti a STAN koncem loňského roku. Hnutí STAN obsadí první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení bude předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Předseda STAN Vít Rakušan na sociálních sítích poděkoval členům Pirátů, že dali koaliční spolupráci šanci. Společná kandidatura obou subjektů má podle něj chuť a šanci změnit poměry v Česku a posunout ho do 21. století. Rakušan na facebooku uvedl, že podle členů Starostů byli Piráti preferovaným partnerem. Koalici podle Rakušana nebude tížit minulost.

Hnutí STAN nejprve kandidovalo ve sněmovních volbách společně s TOP 09, spolupráci subjekty ukončily v roce 2016. Před posledními volbami do sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Kvůli nízkým preferencím však lidovci koalici zrušili a nabídli STAN místa na své kandidátce. Hnutí STAN se však rozhodlo kandidovat samostatně a ve volbách v roce 2017 získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a 22 mandáty.

Zdroje: