Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes 11°C Polojasno

S Merkelovou na věčné časy. Prezident ji navrhl na kancléřku

S Merkelovou na věčné časy. Prezident ji navrhl na kancléřku
Německá kancléřka Angela Merkelová | zdroj: Profimedia

Angela Merkelová je blízko čtvrtému funkčnímu období v roli německé kancléřky. Prezident Frank-Walter Steinmeier ji dnes na tento post formálně navrhl. Spolkový sněm bude hlasovat 14. března. Počítat může s hlasy staronové koalice CDU/CSU a SPD, která se domluvila na společné vládě.

Volba třiašedesátileté političky kancléřkou, kterou umožnil kladný výsledek vnitrostranického referenda sociálních demokratů, by měla být bezproblémová, protože strany velké koalice ve Spolkovém sněmu disponují 399 mandáty z celkových 709.

"Je teď dobré a důležité, že za pár dnů začneme, protože naše koaliční smlouva je v podstatě knihou plnou zadání a úkolů, které musíme splnit," poznamenala dnes Merkelová. Občané Německa podle ní mají téměř šest měsíců po volbách nárok na to, aby se něco začalo dít. V Evropě je podle Merkelové potřeba silného hlasu Německa spolu s Francií a dalšími zeměmi, když jde o aktuální otázky obchodní politiky nebo řešení situace v Sýrii.

Merkelová už má jasno v tom, s kým z křesťanských demokratů se bude ve středu pravidelně setkávat na zasedáních vlády. O obsazení vládních postů dnes jedná sesterská Křesťanskosociální unie (CSU), která by do Berlína podle německých médií měla nově vyslat svého šéfa Horsta Seehofera jako ministra vnitra a dosavadního generálního tajemníka strany Andrease Scheuera jako ministra dopravy. Ministrem pro rozvojovou pomoc zůstane Gerd Müller.

XXX

Velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) vznikla až pět měsíců po parlamentních volbách . Souhlas s jejím pokračování zajistili výsledek vnitrostranického referenda SPD.

CDU a CSU se pro vznik velké koalice vyslovily už v únoru, v referendu SPD pro ni bylo 66 procent hlasujících. Pozorovatelé očekávali, že výsledek bude o poznání těsnější. Nakonec ale u sociálních demokratů zřejmě převážily argumenty zastánců velké koalice, podle nichž SPD dokázala prosadit dostatek priorit ze svého programu a navíc obsadí důležité posty, včetně ministerstva financí.

Šéfka CDU Merkelová sociálním demokratům k rozhodnutí gratulovala, těší se na další spolupráci. Podobně se vyjádřil i předseda CSU Horst Seehofer, podle něhož je výsledek referenda základem pro stabilní vládu. Úřadující šéf SPD Olaf Scholz má za to, že jeho strana, která v průzkumech veřejného mínění dosahuje rekordně nízkých hodnot, bude nyní schopna naplno zahájit proces obnovy.

Krajní pravice varuje před katastrofou

Pozitivně je vznik vlády vnímán i v zahraničí. Výsledek referenda německé sociální demokracie je dobrou zprávou pro Evropu, míní například francouzský prezident Emmanuel Macron, který už gratuloval Merkelové.

Zcela opačně rozhodnutí o pokračování dosavadní vlády vidí protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bude nyní nejsilnější opoziční stranou. "Katastrofa pro Německo!" napsala na svém twitteru. Další opoziční strana Levice zase hovoří o promarněné šanci. Zelení a svobodní demokraté (FDP) jsou smířlivější.

Velká koalice bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou. Do roku 2005, kdy Merkelová poprvé stanula na čele vlády, vznikla jen jednou, a to v 60. letech. Nyní se tak ale stane již potřetí za čtyři volební období.

Zdroje: