Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Ruští žoldáci v zajetí Islámského státu. Zachrání je Moskva?

Ruští žoldáci v zajetí Islámského státu. Zachrání je Moskva?
Vlajka Islámského státu. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Teroristé z Islámského státu se pochlubili kapitálním úlovkem. Během protiofenzivy zajali dva Rusy. Má jít o žoldáky, kteří pomáhají Asadově armádě.

U světlé stěny sedí dva muži. Jeden z nich má silně napuchlé pravé oko, zřejmě od bití. Mlčky hledí do kamery. Místo něj mluví holohlavý muž s plnovousem. Nazývá své datum narození, jméno a bydliště. Poté vyjmenovává údaje svého spoluvězně. Mluví rusky. "Byly jsme zajati během protiútoku Islámského státu nedaleko městečka Aš-Šolah," lakonicky popisuje zajatec situaci. 

Video se zajatými Rusy zveřejnila v úterý agentura Amak sloužící Islámskému státu jako nástroj propagandy. Teroristé z IS hovořili o zajatých občanech Ruska hned po zahájení protiofenzivy na pozice vládních vojsk v oblasti Dajr az-Zaur na východě Sýrie.

Ruské ministerstvo obrany popřelo, že by rusky mluvící zajatci byli příslušníci oficiálních ozbrojených sil. Podle prohlášení vojenského rezortu všichni příslušníci ruské armády v Sýrii jsou v pořádku. Nikdo nebyl v Dajr az-Zauru ani jiném místě zajat nebo zabit.

Kozák a jugoslávský veterán

Jak uvádí investigativní skupina Conflict Intelligence Team, zabývající se monitoringem ruských vojenských aktivit v zahraničí, zajatí Rusové jsou se vší pravděpodobností žoldáci z nechvalně známé Vagnerovy jednotky.

Zajatec, který mluví na videu, je Roman Zabolotnij, člen kozácké organizace Vševelikého Vojska Donského z jihoruského Rostovu na Donu.

Ruští kozáci se aktivně zapojili do konfliktu na východě Ukrajiny na straně separatistů, Zabolotnij proti ukrajinské armádě údajně bojovat neměl. Pouze pomáhal dovážet humanitární pomoc z Polska. Letos v dubnu se ale zúčastnil agresivního protestu proti otevření předvolebního štábu opozičního předáka Alexeje Navalného v Rostově.

Zbitý muž, Grigorij Curkan, je zřejmě bývalý příslušník ruských výsadkových vojsk a veterán ozbrojených konfliktů. Aktivisté zjistili, že Curkan bojoval v konfliktu na území bývalé Jugoslávie a v Sýrii, ještě před oficiálním zahájení ruského zásahu koncem září 2015.

Ve veteránské organizaci Bojovoje bratstvo podmoskevského Domodědova, jejíž je Curkan členem, uvedli, že neví, jak se mohl ocitnout v Sýrii.

Vagnerovi žoldáci

V Rusku je veřejným tajemstvím, že veteránské a kozácké organizace sloužily k rekrutování ozbrojenců bojujících proti ukrajinské armádě na východě země. Zejména v letech 2014 a 2015 s jejich pomocí byly mobilizovány tisíce Rusů, kteří odjeli na Ukrajinu bránit separatistické republiky. Bývalí vojáci měli zkušenosti a chuť si znovu zastřílet.

Poté, co se konflikt na východě Ukrajiny dostal do klidnější fáze a k velkým ozbrojeným střetům přestalo docházet, nemalý počet Rusů se rozhodl pokračovat ve válečném dobrodružství v Sýrii. Tajně a za slušné peníze.

Ruští žoldáci v Sýrii působí od roku 2013. Jak zjistil petrohradský online deník Fontanka, na podzim 2013 majitelé ruské bezpečnostní agentury Moran Security Group Vadim Gusev a Jevgenij Sidorov založili jednotku z bezmála 300 kontraktorů, kteří v Sýrii měli chránit ropnou infrastrukturu před útoky teroristů. Jejich působení skončilo neslavně. Po střetu s Islámským státem a kvůli finančním problémům byli příslušníci jednotky evakuováni zpět do Ruska a organizátory syrského tripu zatkla tajná služba FSB.

Po neslavné předehře se na syrském bojišti objevila Vagnerova jednotka. Založil ji veterán speciální jednotky ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrij Utkin, který si nechá přezdívat Vagner.

e143ff3ce172a20a276d0a2ed681b344febbb880f5699cec664b9bb4879cf62d_3760987 Tak by podle Fontanky měl vypadat Utkin aka Vagner | zdroj: Fontanka.ru Vagnerova jednotka asistuje ruské armádě nebo plní roli její proxy síly. V roce 2014 se podílela na anexi Krymu a následně se zúčastnila bojů na východě Ukrajiny. A nejen proti ukrajinské armádě. Utkinovi žoldáci jsou podezříváni z toho, že likvidovali nepohodlné separatistické velitele.

Zhruba od druhé poloviny 2015 Vagnerova jednotka působí v Sýrii. Jde o několik tisíc mužů bojujících v nejostřejších zónách konfliktu. Žoldáci se podíleli na bojích o Aleppo a dobývali historickou Palmýru. V současné době se mají účastnit osvobození  Dajr az-Zauru.

Ačkoliv Vagnerovi žoldáci nemají oficiálně nic společného s regulérní ruskou armádou, od Kremlu dostávají válečná vyznamenání.

Ruské ztráty za Asadovu Sýrii

Asadova vojska s ruskou pomocí se od léta snaží osvobodit Dajr az-Zaur, které bylo vzato do kleští militantními islamisty a tři roky obléháno. Smrtonosné objetí bylo prolomeno a město je s těžkými boji osvobozováno syrskou armádou za pomocí ruského letectva. Islámský stát se koncem září pokouší o zvrácení situace. Získal pod kontrolu zásobovací trasu vedoucí do Dajr az-Zauru a dočasně dobyl logisticky důležité městečko Aš-Šolah.

Boje o Dajr az-Zaur způsobily, oficiálně, Rusku nejcitelnější ztráty. V polovině září byl během minometného útoku zabit generálporučík ruských ozbrojených sil Valerij Asapov. V Sýrii působil jako starší poradce elitního 5. úderného sboru vládních vojsk, podle některých informací mu měl dokonce neformálně velet.

Tentýž útok měl smrtelně zranit plukovníka Valerije Feďanina, velitele ruské 61. brigády námořní pěchoty Severní floty. Feďanin zemřel v moskevské nemocnici, kam byl po útoku převezen.

Podle oficiálních informací za dva roky operace ruské armády přišlo o život v syrském konfliktu 39 ruských vojáků. Kolik ruských žoldáků zemřelo v Sýrii není jasné. Může jít až o desítky lidí.

Islámský stát již dříve zveřejňoval videa se zajatými Rusy. Mělo se údajně jednat o agenty ruské tajné služby nasazené do teroristické organizace nebo vojáky. Teroristé je poté na kameru popravují. Naposledy se takové video objevilo letos v květnu.

Zdroje:
Vlastní