'Odtržený od světa, ale duševní chorobou netrpí,' tvrdí znalci o Čechovi, který chtěl k IS

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Jednadvacetiletý Jan Silovský, který se jako první Čech chtěl přidat k organizaci Islámský stát, podle znalců netrpí duševní chorobou. Má ale schizoidní poruchu osobnosti a je odtržený od světa, islám mu tak mohl pomoci ventilovat jeho frustraci. Soud bude v Plzni na žádost obhajoby pokračovat až 24. února.

V počítači obžalovaného se našlo množství propagační videí Islámského státu. Ilustrační snímek

V počítači obžalovaného se našlo množství propagační videí Islámského státu. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Muž ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku. Hrozí mu 12 až 20 let, případně výjimečný trest, který zahrnuje i doživotní vězení. Soudce ale nevyloučil zpřísnění kvalifikace na přípravu zločinu teroru, kde hrozí rovněž až doživotní vězení, avšak nejnižší sazba začíná na 15 letech.

Znalci z oboru psychologie a psychiatrie ve čtvrtek řekli, že Silovský netrpí duševní chorobou, má ale schizoidní poruchu osobnosti a snížené ovládací schopnosti. I když má nadprůměrný intelekt, má svůj vnitřní svět, není dostatečně schopen komunikovat s okolím. Jeho osobnost má disharmonický vývoj, projevuje se chladem, nesdílností, vztahovými problémy.

Podivín odtržený od světa

"Takoví lidé jsou okolím často považováni za podivíny, velmi často se prezentují bizarním chováním, často se zabývají fantaziemi, bývají odtrženi od světa," uvedli znalci.

Navrhli ochranné ambulantní psychiatrické léčení. Úspěšnost léčby a resocializace je podle nich těžko odhadnutelná, domnívají se ale, že terapie by ho mohla navést k tomu, aby navázal vztahy s okolím, aby jeho vnitřní sny byly do jisté míry realizovatelné. "Naprosto jednoznačně zásadním korektivní mechanismem je jeho rozhodnutí, schopnost přiznat vinu, pracovat na tom, aby došlo k nějaké změně," uvedl znalec.

V islámu, který dává návod, jak žít a co dělat, mohl podle znalců frustrovaný, submisivní a dříve šikanovaný Silovský najít smysl a cíl, možnost vyventilování frustrace vůči okolí i zvýšení sebevědomí. 

Slova o touze nechat se v Sýrii zabít? Účelová, tvrdí znalci

Obžalovaný ve výpovědi uvedl, že chtěl jet do Sýrie ne proto, aby tam zabíjel, ale aby byl zabit. V minulosti trpěl depresemi a pokusil se i o sebevraždu. Znalci považují toto tvrzení za účelové. "Asi by byl ochoten tam i zemřít, i když si myslím, že by na místě možná propadl deziluzi," uvedl jeden ze znalců. Považuje ale za málo pravděpodobné, že by v řadách IS dokázal zabíjet.

Soud promítal i videa, která si Silovský stáhl. Jsou na nich výbuchy, střelba a boje v Sýrii, záběry zajatců, poprav, mrtvých syrských vládních vojáků, výcviku vojáků IS a jeho bojovníků v kuklách. Jsou tam i záběry po teroristických útocích v Evropě a džihádisté s hlavou zabitých zajatců.

Obžalovaný ale řekl, že viděl jen jedno video, kde chtěl poznat, jak vypadá výcvik a co ho čeká. Další videa neviděl, jen si je stáhl do mobilu a odložil jejich prohlížení, jedno video si stáhl jen kvůli hudbě, tvrdil obžalovaný.

Znalec z oboru kybernetiky označil Silovského za poučeného uživatele internetu. Používal programy pro anonymizaci IP adresy počítače při přístupu k internetu. Měl v počítači speciální prohlížeč Tor Browser, který slouží k připojení k takzvanému dark netu - běžnému uživateli nedostupné skryté oblasti internetu, kde nelze zpětně vysledovat servery, uživatele ani jím prohlížené soubory, stránky a podobně.

Tagy: Česko domácí Islámský stát (IS) česká justice

Zdroje: ČTK