Islámský stát potvrdil smrt svého vůdce Bagdádího. Nástupce neprozradil

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 7. 2017 23:02) - Aktuality autor: šar

Teroristická organizace Islámský stát (IS) podle zdroje irácké nezávislé televize oznámila, že její vůdce abú Bakr Bagdádí je mrtvý. Informaci později agentuře Reuters potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). IS už prý také vybral Bagdádího nástupce, jehož jméno ale zdroje neuvádějí. 

Podobizna Bagdádího spálená během indického červnového protestu proti teroristickým útokům. Ilustrační fotografie

Podobizna Bagdádího spálená během indického červnového protestu proti teroristickým útokům. Ilustrační fotografie,zdroj: Profimedia.cz

Irácká televize Súmaríja podle agentury TASS v úterý citovala místní zdroj z provincii Ninive, podle něhož IS oznámil smrt svého lídra v krátkém prohlášení v severoiráckém městě Tall Afar. IS v něm rovněž vyzval své členy, aby pokračovali v boji o udržení zbylých území, která ovládají.

O údajné smrti Bagdádího informovalo už 16. června ruské ministerstvo obrany. Asi týden na to předseda branného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov prohlásil, že Moskva má téměř stoprocentní jistotu, že lídr IS byl zabit při květnovém ruském náletu v Sýrii.

Pro svá tvrzení zatím ale Moskva nepředložila žádné důkazy. Koalice bojující pod vedením USA proti IS před dvěma týdny uvedla, že o smrti Bagdádího informace nemá. Ke smrti lídra IS se zatím nevyjádřila ani propagandistická agentura tohoto hnutí agentura Amak.

"Máme potvrzenou informaci od vedení, včetně jednoho vysoce postaveného velitele, ze (samozvaného) Islámského státu ve východní provincii Dajr az-Zaur," řekl v úterý agentuře Reuters k zabití Bagdádího mluvčí SOHR Ramí Abdar Rahmán. Dodal ale, že neví, kdy se tak stalo. SOHR informaci získala od IS přes své pozorovatele v oblasti Dajr az-Zaur.

Samozvaný Islámský stát ztratil v těchto dnech svou poslední strategickou baštu v Iráku - město Mosul, odkud abú Bakr Bagdádí vyhlásil před třemi roky na dobytých územích v Iráku a Sýrii chalífát.

I v úterý ale pokračovaly podle agentury AP sporadické boje na západním okraji Starého města v Mosulu. Agentura Reuters uvedla, že IS se nově podařilo dobýt značnou část dříve již osvobozené vesnice Imám Gharbí na jižním okraji Mosulu.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Irák Islámský stát (IS) terorismus a násilí Mosul

Zdroje: ČTK