Rusové si z likvidace potravin nic nedělají. Z některých vyrábějí kořalku

- Aktuality autor: pal

Ruské úřady hlásí stovky tun zničených potravin ze Západu, které musely být zlikvidovány na základě výnosu prezidenta Putina. Někteří Rusové ale tvrdé nařízení využívají pro svůj prospěch. Vesničané z okolí Smolenska sbírají na místní skládce ovoce, které mělo být zlikvidováno, a vyrábějí z něj domácí kořalku. 

Ruské úřady likvidují potraviny na skládkách

Ruské úřady likvidují potraviny na skládkách,zdroj: Profimedia.cz

"Na skládce u vsi Vysokij Cholm začali ve čtvrtek ničit zakázané potraviny z Evropské unie, ale místní si odnášejí kila ovoce a zeleniny, které měly být zničeny," napsal server Rabočij puť.

 "Jak nám řekl jeden z místních, ze zakázaných broskví vzniká vynikající samohonka. K výrobě není zapotřebí ani cukr, stačí droždí," dodal.

Úředníci se prý přiživují na likvidovaných potravinách

Známý opoziční předák a protikorupční bloger Alexej Navalnyj zase obvinil hodnostáře z moskevské radnice a ministerstev obrany a vnitra, že "zakázané" zboží likvidují vlastními ústy.

Zmíněné instituce totiž neustále vypisují zakázky na dodávky západoevropských sýrů pro recepce prominentů a za zapovězené laskominy neváhají utrácet miliony rublů.Obdobné údaje lze podle Navalného získat "z každého úřadu, každé správy, ministerstva, zařízení".

"V Rusku snad od dob Nikity Chruščova a jeho boje za všudypřítomné sázení kukuřice nebylo tolik lidového humoru na téma režim a jídlo," poznamenal list Gazeta.ru.

Reakce veřejnosti na ničení potravin podle něj po dlouhé době ukazuje první rozpor mezi režimem a lidem, který se nenechal přesvědčit argumenty hodnostářů a který jasně rozlišuje mezi dobrem a zlem.

Někteří Rusové si ze zákazu dělají legraci

"Ve stáří budu vnukům vyprávět, jak jsem za studené války skrýval ve sklepě zakázané potraviny," zní jeden z citovaných vtipů, parodující válečné historky.

"Podle hlášení se část parmazánu dokázala probít, skrýt a vytvořit parmazánové jednotky," hlásá ve stejném duchu další vtip.

"Spalte všechny potraviny! Pán na nebesích rozpozná, které byly zakázané a které nebyly!" A na moskevském letišti prý upálili herce Cumberbatche, protože si ho celníci spletli s camembertem a "sýr jako sýr".

"Rozmach lidové tvořivosti je spolehlivý příznak, že 'vraždění nepřátelského jídla' se lidí opravdu dotklo," usoudila Gazeta.ru. Počínání režimu se prý dá vysvětlit snad jen snahou "se vší hmatatelností předvést, že ruské protisankce fungují".

Takové počínání ale budí odpor mezi Rusy, v jejichž genetické paměti jsou uloženy vzpomínky na hladomory a hladovění. Pod petici proti ničení jídla se podepsalo již více než 315 tisíc lidí.

Tagy: Rusko zahraničí zemědělství ruské embargo

Zdroje: ČTK