Ruský boj se Západem: Potraviny zakopat, dovoz kondomů ze zahraničí omezit

AKTUALIZOVÁNO MAGAZÍN (aktualizováno: 5. 8. 2015 15:38) - Magazín autor: roj

Ruští úředníci se snaží vymyslet, jak zlikvidovat západní potraviny, které se do Ruska podařilo dovézt navzdory embargu. Spálit, zahrabat do země nebo odvézt do kafilérie? Jejich kolegové ze školských úřadů pro změnu začali ze školních knihoven odstraňovat knihy předních britských historiků. Tím, že například část viny za vznik druhé světové války přiznávají i Sovětskému svazu, prý dezinterpretují dějiny. Kromě toho chce navíc Kreml v rámci úspor omezit dovoz kondomů. Jako vedlejší výsledek si od toho slibuje i zvýšení porodnosti...

Polská jablka skončila na skládce. Putin nařídil všechny západní potraviny podléhající embargu fyzicky zničit (ilustrační snímek)

Polská jablka skončila na skládce. Putin nařídil všechny západní potraviny podléhající embargu fyzicky zničit (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Evropští exportéři, zejména z pobaltských zemí a Polska, si i po loňském uvalení embarga na dovoz západních potrav často našli cestu, jak ruský trh neztratit. Zboží bylo na ruských hranicích fiktivně deklarováno jako tranzit, případně v Bělorusku nebo Kazachstánu zbaveno výkazu o místě původu. S oběma zeměmi Rusko spojuje celní unie.

Putin se před týdnem rozhodl s těmito praktikami skoncovat. Vydal dekret, podle něhož musejí ruské úřady embargované zboží fyzicky likvidovat všude, kde na něj narazí - v hraničních celních prostorech, ale i ve vnitrostátních skladech a dokonce i v maloobchodní síti. V úvahu prý nepřipadá ani posílání potravin na Donbas nebo chudým rozvojovým zemím. 

Úřady tak řeší, jak s nalezeným západním zbožím naložit, protože Kreml je neústupný. Podle dnešní zprávy agentury TASS na ruském Dálném východě chtějí embargované zboží zakopávat do země. Jinde čeká evropské potraviny likvidace ve spalovnách, případně uložení na skládku.

V povolžské Samaře podle ruské agentury RBK zachytili první "kontraband" podléhající zničení v úterý. Více než 100 tun vepřového údajně zlikvidovali v místní kafilerii. V uralském Čeljabinsku zase zničili zásilku polských jablek. Ze světa je prý sprovodili s pomocí těžké techniky.

Historické publikace jako "nástroj nepřátelské ideologie"

Ruské úřady se také pustili do knih britských autorů Johna Keegana a Antonyho Beevora, které pro ruské školy financovala nadace amerického miliardáře a filantropa George Sorose. 

Podle kanceláře sverdlovského gubernátora jsou jejich díla "nasáklá propagandistickými stereotypy nacismu," napsal Kommersant. Historické analýzy obou britských vědců už v červnu kritizoval prokremelský list Izvestija, podle něhož jsou knihy Keegana a Beevora "nástrojem nepřátelské ideologie".

Knihy už podle ruského listu zmizely z knihoven ve Sverdlovské oblasti, protože údajně šíří ideje nacistického Německa. Sverdlovským úředníkům prý vadí, že podle Keeganova výkladu byla druhá světová válka důsledkem politických chyb všech jejích účastníků, tedy i sovětského vedení. Beevor ve svých studiích informoval o násilí, jehož se na německém obyvatelstvu dopouštěli příslušníci Rudé armády.

John Keegan (1934-2012) patřil k předním britským vojenským historikům, jako člen Královské historické společnosti byl povýšen do šlechtického stavu. Devětašedesátiletý Antony Beevor, Keeganův žák, přednáší na Londýnské univerzitě. Je autorem řady publikací o druhé světové válce, zejména o válečných operacích na východní sovětské frontě. Jeho studie byly přeloženy do třiceti jazyků.

"Máme vlastní výrobce kondomů, nač zahraniční"

V rámci úspor a podpory domácích výrobců chce také ruské ministerstvo obchodu omezit dovoz zahraničních zdravotnických potřeb včetně prezervativů.

Nové ministerské nařízení počítá s omezením dovozu poměrně širokého okruhu zboží včetně rentgenových aparátů, defibrilátorů, protéz, zubařských nástrojů nebo berlí. Prezervativy vyvolaly ale největší ohlas.

Vládní poradce a bývalý ruský hlavní lékař Gennadij Oniščenko si nové nařízení pochvaluje. Lidé se podle něj budou chovat odpovědněji, absence ochrany může zvýšit i neuspokojivou porodnost. "Lidé si prostě budou pečlivěji vybírat partnery, možná to poslouží i k řešení demografických problémů," řekl Oniščenko agentuře RIA Novosti.

Tagy: Rusko zahraničí zemědělství ruské embargo

Zdroje: ČTK