Denverský střelec dostal doživotí, rozhodla porota

- Aktuality autor: pal

Porota odsoudila na doživotí Američana Jamese Holmese, který v roce 2012 postřílel v denverském kině 12 lidí. Muži hrozil trest smrti, ale porota složená z devíti žen a tří mužů se na něm prý nedokázala shodnout. 

Denverského střelce Jamese Holmese odsoudila porota k doživotnímu vězení

Denverského střelce Jamese Holmese odsoudila porota k doživotnímu vězení,zdroj: Profimedia.cz

Porota shledala Holmese již v červenci vinným z několikanásobné vraždy. Neschopnost porotců jednomyslně se shodnout na trestu smrti znamená pro Holmese automaticky doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění.

Tento výsledek byl podle agentury Reuters překvapením pro lidi v soudní síni i pro mnohé právní experty.

Střelec z Denveru přijal rozsudek chladně

Holmes na rozhodnutí poroty nijak nereagoval a při čtení verdiktu se s rukama v kapsách upřeně díval před sebe. Jeho matka po vynesení verdiktu opřela hlavu o manželovo rameno a začala vzlykat.

Holmes vyšel v červenci 2012 asi 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina Aurora. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou.

Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

Pozůstalí po obětech masakru jsou zklamaní

"Spravedlnosti nebylo učiněno zadost," prohlásila po vynesení verdiktu Sandy Phillipsová, které Holmes zabil dceru.

"Zajímalo by mě, jaký je to pocit zachránit život masovému vrahovi. Dobrá práce," řekla na adresu dvou členů obhajoby, kteří kolem ní před soudní budovou procházeli.

Obžaloba tvrdila, že Holmes chtěl zabít všech 400 návštěvníků kina. V tom mu prý zabránil mimo jiné zaseknutý zásobník zbraně. Holmes si podle obžaloby zasloužil trest smrti, protože útok metodicky plánovat, napsala agentura AP.

Obhajoba někdejšího studenta neurologie tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj čin odpovědnost.

Psychiatři předvolaní obžalobou nicméně uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný. Porota nakonec tvrzení obhajoby o Holmesově nepříčetností odmítla.

Tagy: zahraničí Spojené státy denverský střelec

Zdroje: ČTK