Rusové posilovali průmyslovou špionáž, čínští špioni sbírali informace, hlásí BIS

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 9. 2015 15:25) - Aktuality autor: art

Ruští agenti působící na českém území se pomocí prostředníků víc zajímala o mezinárodní vědeckotechnické projety a grantové peníze. Zato čínská špionáž se soustředila na posilování vlivu a sběr důležitých informací. Bezpečnostní informační služba (BIS) to píše ve výroční zprávě, kterou v pátek zveřejnila na svém webu. 

Ruští agenti se s pomocí prostředníků víc zajímají o vědu a techniku, říká BIS. Ilustrační snímek

Ruští agenti se s pomocí prostředníků víc zajímají o vědu a techniku, říká BIS. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Ruská strana prý usiluje o konkurenční výhodu a o to, aby Česko a Evropská unie její aktivity financovaly. Na ruské špiony upozorňuje BIS dlouhodobě. Jejich množství na českém území neupřesnila, hovoří ale o "vysokém počtu".

Kromě vědy špioni z východu dlouhodobě sledují energetiku. "Rusko nepovažuje boj o českou jadernou energetiku za ztracený," píše BIS. Zájem ruské moci prý trvá "v méně nápadných formách". Tradičně se zajímají o jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a dodávky jaderného paliva.

BIS kromě monitorování činnosti špionů usilovala podle zprávy také o snížení "počtů ruských zpravodajců, jimž by byla dána možnost vstupu do schengenského prostoru přes ČR". Kontrarozvědka k tomu více neuvedla. Také její mluvčí Jan Šubert řekl, že podobné snahy nemůže BIS blíže komentovat.

Rusko pokračovalo podle BIS ve snaze o kontrolu nad ruskojazyčnou krajanskou komunitou v Česku a prosazení prokremelsky orientovaných organizací a lidí coby zástupců komunity pro vyjednávání s českými úřady.

Tajná služba také rozebírá údajnou ruskou propagandu v souvislosti s válečnou krizí na Ukrajině. "Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí," uvádí BIS.

Nenašly se ale aktivity, které by byly ohledně Ukrajiny namířené proti ČR nebo by poškozovaly její mezinárodní pověst.

Číně jde o informace a vliv

BIS věnovala Číně v loňské zprávě o činnosti za rok 2013 více prostoru, letos popisuje působení čínských špionů jednou větou.

"V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků," píší zpravodajci.

Loni kontrarozvědka popisovala, že do Česka přijíždějí z Číny a Ruska kromě zpravodajců krytých diplomacií i samostatní špioni, například akademici, turisté a podnikatelé. Snaží se prý o mediální a společenský vliv k podpoře ekonomických zájmů.

Čína se věnuje hlavně využití ekonomických argumentů k podpoře svých politických zájmů, uvedla loni BIS.

Důležitým partnerem pro "vlivové operace" jsou pro zpravodajce z Východu vybraní Češi, kteří jim prý pomáhají vědomě nebo nevědomě.

BIS dříve také upozornila na rizika ohledně kybernetické bezpečnosti, zejména rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém trhu. "Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," napsali zpravodajci.

Tagy: Rusko Česko domácí špionáž a rozvědka česko-ruské vztahy Bezpečnostní informační služba (BIS)

Zdroje: ČTK