Povolte volné držení zbraní, žádají vládu tisíce Ukrajinců

- Aktuality autor: art

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se bude muset zabývat peticí za volné držení zbraní. Podepsalo ji totiž 25 tisíc Ukrajinců, kteří žádají ústavní rozšíření práva občanů na osobní ochranu. 

Od vzpoury na Donbase se nelegální obchod se zbraněmi na Ukrajině silně rozšířil. Ilustrační snímek

Od vzpoury na Donbase se nelegální obchod se zbraněmi na Ukrajině silně rozšířil. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Ústava Ukrajiny by podle účastníků petice měla být doplněna o článek zajišťující Ukrajincům "právo držet střelné zbraně pro ochranu svého života a zdraví, obydlí a majetku, jakož i pro ochranu ústavních práv a svobod v případě uzurpování moci či ohrožení svrchovanosti a územní celistvosti země".

Prezident má podle zákona deset dní na to, aby k výzvě veřejně zaujal stanovisko.

Dekret regulující proceduru petičních akcí podepsal Porošenko teprve minulý týden a petice o právu na držení zbraní je první, která shromáždila hranici 25 tisíc podpisů.

Autorem petice je podle ukrajinských médií šéf ukrajinského Sdružení držitelů zbraní Heorhij Učajkin. Podle některých informací výzvu aktivně podporuje ultranacionalistická organizace Pravý sektor, která má podobnou iniciativu ve svém volebním programu.

Od loňského zahájení proruské vzpoury v Donbasu se na Ukrajině ilegální obchod se zbraněmi silně rozšířil. Podle expertů zbraně pašované z Donbasu do vnitrozemí tvoří až 80 procent veškerého zbrojního materiálu na černém trhu. Ruské samopaly Kalašnikov je údajně možné sehnat už v přepočtu za 2500 korun.

Tagy: zahraničí Ukrajina obchod se zbraněmi ukrajinská politika válka na Donbasu zbraně a munice

Zdroje: ČTK