Ruský kolos Gazprom rozšíří Nord Stream. Dohodl se na tom s odběrateli

- Aktuality autor: art

Ruský plynárenský gigant Gazprom rozšíří plynovod Nord Stream, přes který teče ruský plyn po dně Baltského moře do Německa. Ruská firma se na tom dohodla se svými největšími odběrateli. Na expanzi se bude podílet německý E.ON, nizozemská Shell či rakouská OMV. 

NordStream přivádí ruský plyn do Evropy oklikou mimo Ukrajinu

NordStream přivádí ruský plyn do Evropy oklikou mimo Ukrajinu,zdroj: ThinkStock

Gazprom uvedl, že vzniknout by měly dvě nové větve plynovodu. Ruský gigant plánuje vlastnit v konsorciu, které bude mít expanzi na starosti, podíl 51 procent, napsala agentura Reuters.

Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy se Gazprom snaží najít nové cesty pro dodávky plynu do Evropy, které by obešly Ukrajinu. Gazprom letos zahájil přípravy na stavbu plynovodu Turkish Stream do Turecka, odkud by měl ruský plyn proudit dál do Evropy.

Plynovod Nord Stream byl uveden do provozu v roce 2011 a přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Je dlouhý 1224 kilometrů a jeho celková kapacita činí 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Z Německa jsou pak na Nord Stream navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně Česka.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Tagy: Rusko ekonomika zahraničí Evropská unie energetická bezpečnost obchod se surovinami ruský plyn ropa a zemní plyn surovinový průmysl evropská ekonomika NordStream

Zdroje: ČTK