Rudá tradice Vánočního ostrova

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Opravdu neobvyklý přírodní jev bývá každoročně k vidění na Vánočním ostrově. Koncem roku ho totiž doslova zaplaví rudá "vlna lásky".

Sednout na kolo v takovém provozu není jednoduché

Sednout na kolo v takovém provozu není jednoduché , zdroj: Profimedia.cz

Na ostrově putují desítky milionů suchozemských červených krabů. Migrující korýši, kteří jsou jedním ze symbolů ostrova, si to štrádují po silnicích, golfových hřištích, skrze obchody i restaurace, prostě přímo pod nohama lidí, koly aut a nakonec i ze strmých útesů. Cíl je jasný - dostat se k oceánu, spářit se a naklást vajíčka. 

Po většinu roku tito krabi přitom žijí v lesnatých oblastech ostrova, který se vyznačuje velice pestrou faunou i florou. S příchodem monzumů, v listopadu, pak získají schopnost absolvovat strastiplnou cestu. Mají propustný krunýř, díky němuž pojmou dostatek vody a fascinující výdrž. Kromě velké schopnosti regenerace jejich organismu pomáhá i hyperglykemický krabí hormon, tudíž získají dostatek energie. 

Nejdříve vyrážejí samci, kteří se usídlí na pobřeží a páří se s později příchozími samičkami. Pak samci pobřeží opustí, zatímco samice nakladou do moře vajíčka a vrátí se do lesů zhruba za dalších 14 dní. Po několika týdnech, v lednu, od pobřeží migrují i mladí krabi a ulice se opět zbarví do ruda. Krabi nicméně pohlavní zralosti dosahují poměrně pozdě, z lesů se tak tito jedinci, pokud jim bude přáno, znovu vynoří nejdříve za tři roky.

Tagy: Austrálie zahraničí Indický oceán zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda fauna a flora

Zdroje: Profimedia.cz,Wikipedia.org