Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Češi nabízejí pomoc advokátovi uvězněné pákistánské křesťanky

Češi nabízejí pomoc advokátovi uvězněné pákistánské křesťanky
Advokátovi jde v Pákistánu o život. | zdroj: Tereza Engelová

Reportáže HlídacíPes.org a Reportérů ČT o Saifovi ul Malúkovi, advokátovi křesťanky odsouzené v Pákistánu k trestu smrti za rouhání, vyvolaly mezi Čechy vlnu solidarity. K udělení azylu Asii Bibiové, její rodině i rodině jejího právního zástupce, vyzval v úterý vládu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.  Zájem o pomoc kolegovi v nouzi vyjádřila také Česká advokátní komora, píše Tereza Engelová na webu Hlídací pes.

"Česká advokátní komora sleduje osud pronásledovaného obhájce Saif ul-Malooka velmi bedlivě. Naše představenstvo se tomu bude věnovat, předběžně mohu říct, že jakékoliv postihování advokáta jen proto, že vykonával svoji profesi a obhajoval klienta v trestním řízení, je nelidské a v rozporu s evropskými hodnotami," okomentoval pro HlídacíPes.org tíživou situaci obhájce Asii Bibiové předseda Výboru vnějších vztahů České advokátní komory Petr Toman.

Podle něj si každý advokát, který se postaví proti bezpráví i za cenu vlastního života či svobody, zaslouží kolegiální podporu.

"Advokát, kterého něco takového postihne, si zaslouží nejen masivní podporu profesních organizací, ale také státních orgánů jakéhokoliv civilizovaného státu," dodává Toman.

Žádosti o azyl

Českou vládu vyzval k udělení azylu pronásledovanému muslimskému advokátovi předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, nově pak také Mezinárodní křesťanská solidarita.

V otevřeném dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi svou žádost o udělení azylu Saif ul Malúkovi zůvodňuje takto:

"Saif ul Malúk zachránil svou statečnou obhajobou pákistánskou křesťanku Asii Bibi před trestem smrti za 'rouhání'. V Pákistánu mu hrozí téměř jistá smrt z rukou radikálních muslimů. Nyní pobývá v Evropě a čeká, zda mu některá evropská země poskytne azyl."

Fakt, že advokát Bibiové je sám muslim, nehraje v apelu nehraje žádnou roli:

"Naší prvotní snahou je sice pomoc pronásledovaným křesťanům, ale staráme se i o příslušníky jiných náboženství, protože naší hlavní myšlenkou je hájení náboženské svobody," uvádí výkonná ředitelka české Křesťanské mezinárodní solidarity (ČSI) Monika Kahancová.

Pokazí snahu o pomoc sám advokát? 

Česká vláda zatím na výzvy KDU-ČSL a ČSI oficiálně nereagovala. Faktem totiž je, že advokát Bibiové sám o azyl v České republice nepožádal a podle informací HlídacíPes.org to vzhledem ke svému pokročilému věku a obav ze zdlouhavého azylového řízení zatím udělat nehodlá.

"Když žádáte o azyl, je to svým způsobem žebrání, a já nechci být v tomto ohledu žebrákem. Chci si zachovat důstojnost," uvedl pronásledovaný 63letý advokát. Podle svých slov doufá, že mu některá z evropských zemí nabídne přímo občanství.

Takovou možnost ale český zákon o státním občanství neumožňuje. Podle něj musí mít žadatel o české občanství trvalý pobyt na území České republiky po dobu alespoň pěti let. V případě občanů EU alespoň tří let.

"Nikdy jsem neslyšela, že by Česká republika někomu udělila rovnou občanství. Žadatel může dostat azyl, který je časově neomezený a rozdíl oproti občanství je v tom, že dotyčný nemá právo volit a být volen. Azylová procedura se ale obejít nedá," vysvětluje Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra.

Trest smrti pro Asii Bibiovou zvrátil letos 31. října pákistánský Nejvyšší soud, který rozhodl o její nevinně. Osvobozující verdikt v případu rouhání však vyvolal v Pákistánu bouřlivé reakce.

Radikální islámská strana Tehríke Lajbak zorganizovala po celé zemi protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Požadovaly změnu rozhodnutí Nejvyššího soudu a smrt pro Bibiovou, i pro soudce Nejvyššího soudu a advokáta Saif ul Malúka. Ten musel kvůli výhrůžkám utéct ze země.

Tereza Engelová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: