Řím nezvládá nápor špačků. Ulice se topí v jejich trusu
V létě ničí úrodu českým zahrádkářům a hlavně vinařům, v zimě špačci terorizují obyvatele Říma. Italská metropole, ve které přezimuje více než milionové hejno, čelí denně desítkám tun jejich trusu a nestíhá ho uklízet. Některé ulice v centru města kvůli tomu musí být uzavřené a Římané i turisté nevycházejí bez deštníků.
Záběry na letící hejna špačků jsou okouzlující, horší je to ve chvíli, kdy dosednou na zem. Italský deník La Stampa v souvislosti s nimi píše o formě apokalypsy a důkazu toho, "kam až můžeme klesnout".
Itálie patřila vždy mezi tradiční zimoviště špačků a oblíbený byl i Řím. Jenže zatímco v minulosti se statisícová hejna sdružovala na jeho okrajích, v posledních letech si ptáci oblíbili centrum města. Láká je tam nejen teplo sálající z budov, ale hlavně to z veřejného osvětlení.
Roma sconfitta dagli storni Lungotevere chiuso per guano https://t.co/kEEqeGAeZE pic.twitter.com/sLO4hv3PNV
— Corriere della Sera (@Corriereit) 4. Leden 2016
Teplo a dostatek stromů může za to, že jedno z nejoblíbenějších zimovišť v centru města je nábřeží řeky Tiber Lungotevere. Policie ho musela od Vánoc zavřít už několikrát – o víkendu rovnou na celý den, aby mohla po ptácích uklidit.
I když to může znít vtipně, Italové se příliš nebaví. Až deset centimetrů vysoká vrstva kluzkého, zapáchajícího trusu pokryla ulice i zaparkovaná auta. Lidé se často nemohli dostat z domů, nemocnice hlásily počty úrazů ekvivalentní silnému náledí.
Roma, Aduc: "Da emergenza guano anche rischio tbc". Assotutela: "città invasa dai topi" https://t.co/1qSvtvrexF pic.twitter.com/Nrg9CvIEvL
— la Repubblica (@repubblicait) 4. Leden 2016
Podél řeky se lidé neodváží chodit bez deštníků a přítomnost špačků moc neprospívá turistickému ruchu, trpí i památky, na kterých nánosy ulpívají. Jedinec totiž může během dne vyprodukovat až 40 gramů trusu, tedy polovinu své váhy.
Radnici se bojovat se špačky stále nedaří. I proto, že stejně jako v Česku je tento drobný pěvec v Itálii chráněný. Ještě před třemi lety vyčlenila z rozpočtu 100 tisíc euro (2,9 milionu korun) na snahu dostat špačky zpět na předměstí. Definitivně nezabralo nic, od plašení křikem dravců až po samotné sokolí hlídky, četnost ptáků v centru se ale alespoň trochu snížila.
Olive-binging starlings force road closures in Rome via The Irish Times https://t.co/wGY5J2zxeN pic.twitter.com/iEBpOhUnf0
— Noel Gibney (@Watersun555) 4. Leden 2016
Poté, co starosta seškrtal rozpočet, je situace nezvladatelná. O absurditě vypovídá i to, že na Lungotevere jsou vyčleněny speciální uklízecí hlídky, protože hrozí zranění, poškození majetku a i velké riziko přenosu nemocí.
"Kromě toho, že jsou kvůli nim kluzké ulice a lidé riskují zranění, obsahují výkaly zárodky bakterií příbuzných té, která způsobuje lidskou tuberkulózu a které jsou velmi odolné," varuje italská asociace pro ochranu práv spotřebitelů. Mohou obsahovat také zárodky plicní histoplazmózy a některé testy prokázaly i přítomnost virů gastroenteritidy, tedy silné žaludeční virózy.
Na problém upozorňuje asociace vedení města bezúspěšně už od roku 1998. "Už je to sedmnáct a vše je při starém," uvádí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |