Regionální volby v Anglii smetly euroskeptiky a potěšily premiérku

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Test politické přízně dopadl pro velké strany uspokojivě. Ve čtvrtečních místních volbách sice nezaznamenali ani vládnoucí konzervativci, ani opoziční labouristé velké zisky, ale ani ztráty. O něco méně uspěla strana premiérky Theresy Mayové. Naopak pro protievropskou Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) tristní výsledky znamenají politickou smrt.

Britská premiérka Theresa Mayová je s výsledky místních voleb v Anglii spokojena

Britská premiérka Theresa Mayová je s výsledky místních voleb v Anglii spokojena,zdroj: Profimedia

Podle BBC byly sečteny výsledky z více než stovky obvodů ze 150. Výsledky tak jsou dnes průběžně dál oznamovány a všechny by měly být známy do 18:00 londýnského času (19:00 SELČ).

Už nyní je ale patrné, že ani jedna z obou hlavních britských stran neuštědřila té druhé "knokaut", jak poznamenala agentura AP. Zcela však propadla protievropská UKIP, z jejíhož ústupu v mnoha regionech zjevně těžila Konzervativní strana. UKIP zatím přišla dohromady o 92 zastupitelů a nově získala jen dva.

Konzervativci udrželi například důležitý londýnský obvod Wandsworth a na úkor UKIP ovládli Barnet. Patrně díky oslabení UKIP slaví vítězství také v Basildonu v hrabství Essex a Peterborough severně od Londýna. Po 14 letech své vlády ale toryové ztratili kontrolu nad zastupitelstvem v severoanglickém metropolitním distriktu Trafford, který je součástí metropolitního hrabství Velký Manchester.

Labouristům se podle BBC nepodařilo získat některé obvody, o které usilovali. Platí to například o zmíněném obvodu Wandsworth v Londýně. Ztratili kontrolu mimo jiné v Nuneatonu, Bedworthu a Derby v centrální Anglii. Zpět ale získali například dosud konzervativní Plymouth.

Liberální demokraté znovu ovládli londýnský Richmond, jemuž v předchozích letech vládli konzervativci. V podobný výsledek doufají také v sousedním Kingstonu. Zelení posílili v Sheffieldu a Richmondu.

Test politické oblíbenosti

Ve čtvrtečních volbách šlo o rozdělení 4371 křesel ve 150 místních zastupitelstvech. Média volby označovala za první celoanglický test veřejného mínění od loňských britských parlamentních voleb. Zatímco někde bylo třeba nově obsadit jen část mandátů, ve 32 londýnských okrscích se hrálo o všechna křesla. Přímá volba starostů se uskutečnila na šesti místech, poprvé například v metropolitní oblasti Sheffieldu.

Někteří komentátoři očekávali, že konzervativci premiérky Mayové by mohli utrpět vzhledem k nespokojenosti řady obyvatel metropole s vývojem jednání o odchodu Británie z Evropské unie na mnoha místech porážku.

"Labouristé si mysleli, že mohou získat kontrolu, to bylo jedním z jejich hlavních cílů a vsadili na to vše, ale neuspěli," prohlásila Mayová, která dnes navštívila londýnský obvod Wandsworth. Šéfka vlády dodala, že její strana nepovažuje výsledky za samozřejmost a bude "v budoucnu stavět na tomto úspěchu".

Labouristé jsou zpět

Politolog John Curtice řekl, že toryové si vedou docela dobře v oblastech, kde voliči v předloňském referendu hlasovali převážně pro odchod Británie z Evropské unie. Sebrali totiž hlasy UKIP, která mnohde ani nepostavila vlastní kandidáty. Labouristům se daří lépe v oblastech, které byly proti brexitu, a také v regionech s vyšším podílem mladších voličů.

Corbyn dnes prohlásil, že labouristé dosáhli "solidního" výsledku, ačkoli strana neuspěla tak výrazně, jak očekávala. Například vítězství v jihoanglickém Plymouthu však Corbyn označil za "fantastický výsledek" a "známku toho, že labouristé jsou zpátky v této části Británie".

Tagy: Velká Británie zahraničí Anglie konzervativci labouristé UKIP britská politika

Zdroje: ČTK