Stropnický v politice končí. Bude velvyslancem v Izraeli

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický by se měl brzy stát velvyslancem v Izraeli. Informaci přinesl server Aktuálně.cz na základě informací z prostředí vlády i hnutí ANO. O tom, že Stropnický se znovu stane českým velvyslancem, mluvil nedávno i prezident Miloš Zeman

Martin Stropnický s izraelskou delegací

Martin Stropnický s izraelskou delegací,zdroj: Profimedia

Web uvádí, že odchod Stropnického do čela ambasády v Izraeli již schválila vláda v demisi. "Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr," potvrdil podle Aktuálně.cz jeden z členů vlády v demisi. Podle rýsující se dohody o vytvoření koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD by mělo křeslo ministra zahraničí připadnout sociální demokracii.

Odchodu jednašedesátiletého Stropnického nebude bránit ani prezident Miloš Zeman, který o plánech šéfa diplomacie hovořil minulý týden v rozhovoru pro TV Nova. "Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem," řekl Zeman. "A protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím," dodal.

Podle Aktuálně.cz se Stropnický chystá brzy oznámit, že chce definitivně skončit v politice. Kromě funkce ministra a místopředsedy vlády v demisi je také místopředsedou hnutí ANO. O nástupci Stropnického v Černínském paláci není jasno, spekuluje se o europoslanci ČSSD Miroslavu Pochem.

Českým velvyslancem v Izraeli je od roku 2014 Ivo Schwarz. Standardní doba pro výkon funkce jsou čtyři roky. Stropnický v diplomacii působil v devadesátých letech. Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu. V minulé koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL vedl resort obrany.

Vizitka ministra zahraničí Martina Stropnického: 

 • Datum a místo narození: 19. prosince 1956 v Praze
 • Vzdělání: herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (1980), studium na Diplomatické akademii ve Vídni (1990 až 1991)
 • Současné funkce: místopředseda vlády v demisi a ministr zahraničí (od 13. prosince 2017), poslanec (od října 2013)
 • Divadelní angažmá: začínal v divadle v Mostě, v letech 1980 až 1986 byl členem Městských divadel pražských, poté byl až do roku 1990 v angažmá v pražském Divadle na Vinohradech; k herecké profesi se vrátil v září 2002, od dubna 2003 do dubna 2012 byl uměleckým šéfem Divadla na Vinohradech (funkci opustil kvůli nesouhlasu se zrušením přípravných prací na jednu z inscenací).
 • Působení v diplomacii a politice: od roku 1990 pracoval na ministerstvu zahraničí, nejprve jako poradce, později jako generální ředitel sekce kulturních styků; od června 1993 do října 1994 byl velvyslancem v Portugalsku, poté do konce roku 1997 působil na stejné pozici v Itálii; od ledna do července 1998 byl ministrem kultury v Tošovského vládě; od června 1999 do srpna 2002 byl velvyslancem ve Vatikánu; v lednu 2014 byl jmenován ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministrem byl až do loňského prosince, kdy se stal místopředsedou vlády a ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše; stal se teprve druhým ministrem v historii samostatné ČR, který dostal na starost už třetí resort, před ním vedl tři resorty lidovec Cyril Svoboda
 • Členství a funkce v politických stranách: je členem hnutí ANO 2011, členem předsednictva hnutí (od února 2015) a místopředsedou hnutí (od února 2017), byl předsedou pražského ANO (od listopadu 2015 do listopadu 2017).
 • Rodina: je potřetí ženatý, manželkou je herečka Veronika Žilková - Stropnická, s níž má dceru Kordulu (jejich syn Melichar zemřel v listopadu 2007 ve věku půl roku); s první manželkou Lucií se oženil hned dvakrát po sobě a má s ní tři děti: Matěje (politik, loni odstoupivší předseda Strany zelených), Annu (herečka) a Františku.

Ostatní:

 • V říjnu 2013 byl jako lídr jihomoravské kandidátky hnutí ANO zvolen do Poslanecké sněmovny. Loni vedl pražskou kandidátku a byl opět zvolen, když získal 18.449 preferenčních hlasů.
 • Stropnický byl několik let jednou z hlavních tváří hnutí ANO a také se pohyboval na předních místech žebříčků politiků, kterým lidé nejvíce důvěřují. Podle politologů dokázal ke straně přitáhnout i část liberálních voličů.
 • Loni se o něm spekulovalo jako o možném kandidátovi hnutí ANO v prezidentských volbách, po sněmovních volbách ale šéf hnutí Andrej Babiš oznámil, že hnutí svého kandidáta nepostaví.
 • O tom, že se chce vrátit do diplomacie, se spekulovalo již loni, letos v dubnu o tom Stropnický hovořil zřejmě již naplno. "Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem. A protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím," řekl nedávno prezident Miloš Zeman. Podle rýsující se dohody o vytvoření koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD by mělo křeslo ministra zahraničí navíc připadnout sociální demokracii. Stropnický patřil ke kritikům uvažované spolupráce hnutí ANO s SPD.
 • V čele diplomacie v poslední době řešil hlavně události kolem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Česko vyhostilo kvůli kauze tři ruské diplomaty a Stropnický také kritizoval Rusko za jeho označení Česka za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku.
 • Jako proevropský a proamerický politik také podpořil nedávný útok na Sýrii kvůli údajnému použití chemických zbraní. Řekl, že zásah byl legitimní i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Jeho postoj (i názory ministryně obrany Karly Šlechtové) kritizoval prezident Miloš Zeman: "Já bych těmto ministrům takto na dálku chtěl vzkázat: Jste, alespoň zatím, ministři vlády České republiky, nikoli vlády Spojených států, Velké Británie nebo Francie," řekl Zeman.
 • Mezi své úspěchy ve funkci ministra obrany označil Stropnický nové zákony, rostoucí rozpočet i větší důraz na obranu. Pozitivní byl podle něho také rozvoj spojenecké spolupráce.
 • Začátkem roku 2016 řešily vládní strany další setrvání Stropnického ve funkci v souvislosti s jeho vyjádřením k únosu Čechů v Libanonu (ministr řekl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby Česko nevydalo v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do USA). Část opozice požadovala odchod ministra z funkce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyjádřil, že Stropnický sice udělal chybu, ale ne tak závažnou, aby jeho odvolání navrhl.
 • Jako herce si Stropnického diváci mohou pamatovat jako Lysandra v Shakespearově Snu noci svatojánské, jako Krysaře ve stejnojmenné hře Viktora Dyka nebo Howarda Katze ve hře Patricka Marbera. Objevil se v televizních seriálech (On je žena, Kriminálka Anděl) nebo ve filmech (Bolero, Non plus Ultras). Do povědomí veřejnosti vstoupil i díky spolupráci s Janem Jiráněm, s nímž tvořil písničkářskou dvojici. Na svém kontě má také divadelní režii nebo několik knih.
 • Je nositelem italského vyznamenání Řád rytíře Velkého kříže, v roce 2003 dostal za roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře Cenu Thálie.
 • Stropnického otec pracoval v obchodní diplomacii, on proto jako dítě žil čtyři roky v Itálii. Během pobytu v Turecku zase studoval na tamním francouzském lyceu.
 • Mluví francouzsky, anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy.

Tagy: Česko domácí Izrael ministr zahraničí hnutí Ano česko-izraelské vztahy

Zdroje: ČTK