Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Rakušan se s končícím policejním prezidentem Švejdarem dohodl na spolupráci

Rakušan se s končícím policejním prezidentem Švejdarem dohodl na spolupráci
Ministr Rakušan řekl, že se se Švejdarem domluvili na „nanejvýš profesionální“ spolupráci, protože policie si nezaslouží destabilizaci a potřebuje řešit aktuální problémy | zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ministr vnitra Vít Rakušan po dnešní schůzce s končícím policejním prezidentem Janem Švejdarem řekl, že se dohodli na spolupráci ve zbývajících třech měsících do Švejdarova odchodu z funkce.

V blízké době si od něj chce na prezidiu nechat představit hlavní problémy policie. Ministr také řekl, že nový šéf sboru vzejde z nabídkového řízení, případně následně z řízení výběrového.

Švejdar dnes Rakušanovi potvrdil své rozhodnutí požádat k 31. březnu o uvolnění ze služebního poměru, které oznámil už v polovině prosince na twitteru. Tehdy policejní prezident napsal, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Oznámení zveřejnil poté, co se s Rakušanem - který tehdy ještě nebyl jmenovaným ministrem - počátkem prosince sešel. Ministr následně odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Nyní Rakušan řekl, že se se Švejdarem domluvili na „nanejvýš profesionální“ spolupráci, protože policie si nezaslouží destabilizaci a potřebuje řešit aktuální problémy. Příští nebo přespříští týden se proto Rakušan plánuje s těmito problémy seznámit za pomoci Švejdara na policejním prezidiu. Končícího šéfa sboru také požádal, aby mu představil navrhovanou reformu policie.

Dalším tématem, které dnes oba muži řešili, bylo očkování policistů. Švejdar loni v listopadu uvedl, že v souvislosti s povinným očkováním by policie mohla ztratit až 10 000 lidí, kteří dosud vakcinaci proti covidu-19 odmítají. Rakušan poté avizoval, že chce dotazníkovým šetřením specifikovat, jací policisté očkování odmítají a proč. Švejdar ho nyní ubezpečil, že proočkovanost policejního sboru stále stoupá, řekl Rakušan.

První fází výběru Švejdarova nástupce bude nabídkové řízení, které se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě, i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení na funkci policejního prezidenta. Rakušan zmínil, že v řadách policie vidí čtyři nebo pět lidí, kteří by podle něj funkci mohli zvládnout. Konkrétní jména uvádět nechtěl.

Zdroje: