Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Rakouský kancléř Sebastian Kurz končí. Nejspíš ho nahradí ministr zahraničí

Rakouský kancléř Sebastian Kurz končí. Nejspíš ho nahradí ministr zahraničí
Sebastian Kurz neodchází z nejvyšších pater politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP) | zdroj: Profimedia

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes večer oznámil, že končí ve funkci. Politik, podezřelý v korupční kauze, uvedl, že svým odchodem chce zabránit chaosu a nestabilitě, napsal list Kronen Zeitung.

Kurz navrhl, aby na jeho místo v čele rakouské vlády nastoupil ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

Kurz neodchází z nejvyšších pater politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP). Zároveň chce nově zastávat funkci předsedy lidoveckého poslaneckého klubu v Národní radě.

Kurz dnes v krátkém vystoupení před novináři zdůraznil, že krok neznamená přiznání viny. Obvinění, která jsou vůči němu vznášena, opět označil za falešná.

Pětatřicetiletý Kurz v posledních dnech čelil stále silnějšímu tlaku opozice i menšího koaličního partnera, jímž jsou Zelení. Jejich předseda Werner Kogler prohlásil, že Kurz není způsobilý zastávat úřad kancléře a postavil jej před ultimátum: Pokud sám neodstoupí, bude mu na úterní mimořádné schůzi Národní rady hrozit hlasování o vyslovení nedůvěry. Zelení rovněž v pátek vyslovili požadavek, aby lidovci ve vládě Kurze nahradili někým bezúhonným.

„Moje země je pro mě důležitější, než má osoba,“ řekl dnes Kurz. Lidovecký vládní tým však podle něj má pokračovat v práci.

Státní zastupitelství vyšetřuje Kurze a několik jeho nejbližších kolegů kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Všichni obvinění popírají.

Kurz neodchází z nejvyšších pater politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP).

Zdroje: