Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Proti covidovým omezením protestovali Nizozemci, Rakušané i Řekové

Proti covidovým omezením protestovali Nizozemci, Rakušané i Řekové
Protestní pochod Unmute Us! v Nizozemsku | zdroj: Profimedia

Desetitisíce demonstrantů v nizozemských městech a tisícovky ve Vídni dnes demonstrovaly proti omezením a zákazům souvisejících s covidovou pandemií. V Nizozemsku se lidé vydali do ulic v doprovodu hudebníků a dýdžejů, aby protestovali proti omezením kulturních akcí. Desetitisíce Dánů se dnes naopak vydaly na rockový koncert. V Řecku se protesty zvrhly v násilnosti.

V některých nizozemských městech nabyly demonstrace podobu průvodů s ozvučenými vozy, lidé tancovali v ulicích. Organizátoři svolali protestní akce do deseti měst. Konaly se například v Amsterodamu, Haagu, Groningenu a Maastrichtu.

Kluby a diskotéky mohly na konci června opět otevřít. Konat se mohly i festivaly a studentské večírky. Zanedlouho ale vláda opět zatáhla za nouzovou brzdu kvůli prudce rostoucí incidenci. V současnosti se vláda radí, zda by bylo možné noční podniky na konci září opět otevřít. Zavřeny byly v polovině srpna a zákaz byl vyhlášen do 1. listopadu.

„Musíme se zasadit o pořadatelskou branži, která je už půldruhého roku stojí,“ píše pořádající iniciativa Unmute Us na svém webu. Podle odpůrců opatření zvláště mladým dospělým chybí party a další akce a mnozí z nich kvůli trvalým restrikcím trpí duševními problémy. Vláda údajně nereagovala a první protesty hnutí Unmute Us z 21. srpna, kdy je jich prý zúčastnilo na 70 000 lidí. Proto byly svolány další demonstrace.

V Česku v tomto týdnu počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem zatím ve srovnání s předchozím týdnem strmě rostou. V pátek přibylo v Česku 447 případů nemoci covid-19, což je skoro o polovinu více než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem-19 stoupl za uplynulých sedm dní dokonce o tři čtvrtiny na 112. Incidenční číslo, které ukazuje počet nově nakažených za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, se zvýšilo z pátečních 23 na 24 případů. Před týdnem přitom činilo jen 15 případů. K dnešku opět mírně vzrostlo i tzv. reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření epidemie.

Počty provedených testů byly tento týden v pátek podobné jako ve stejný den předchozího týdne, tedy dohromady kolem 100 000. Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 413 nakažených. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána čtyři úmrtí lidí s covidem-19.

Tisíce lidí dnes proti omezením opět demonstrovaly také ve Vídni. Protestující skandovali „Svobodu“. Podle police se sešlo zhruba 2000 lidí, kteří žádali odstoupení kancléře Sebastiana Kurze. Na transparentech měli výzvy jako „Zastavte diktaturu“ nebo „Nechte děti na pokoji“.

Rakousko patřilo mezi první evropské země, které zavedly systém covidových pasů. Od všeobecného rozvolnění v polovině května je třeba se prokazovat negativním testem nebo potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci při návštěvě hotelů, restaurací, sportovních zařízení, kadeřnictví nebo sportovních a kulturních akcí.

V devítimilionovém Rakousku od začátku pandemie na jaře 2020 zemřelo téměř 11 000 lidí s covidem-19. Dokončené očkování má přibližně 60 procent obyvatel. V poslední době však očkovací kampani dochází dech a počty nakažených opět vzrostly na více než 2000 denně. Kancléř Sebastian Kurz tento týden ohlásil zpřísnění restrikcí pro neočkované, pokud se bude situace nadále zhoršovat.

Protesty v Řecku provázely násilnosti

Násilností se dnes dopustili odpůrci očkování při protestu v řecké Soluni. Stovky lidí večer házely kameny a další předměty na policisty před branami veletržního areálu přístavního města. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn a vodní děla, aby výtržníky rozehnaly. Mezi nimi byli podle místních médií i náboženští radikálové s ikonami v rukou a nacionalisticky a krajně pravicově orientovaní lidé.

profimedia-0631735620 Protesty proti covidovým omezením v řecké Soluni | zdroj: Profimedia

V době výtržností měl v jedné z hal při příležitosti největšího řeckého obchodního veletrhu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proslov o hospodářské a finanční politice. Samotný projev nebyl narušen.

Zcela jiná nálada panuje v Dánsku, které zrušilo i poslední proticovidové restrikce. Dnes večer se tak v Kodani na stadionu Parken může konat vyprodaný koncert rockové kapely The Minds of 99 s 50 000 diváky. Podle pořadatelů i deníku Jyllands-Posten jde o první stadionovou show v Evropě od začátku pandemie s plným využitím kapacity. Lidé se přitom mohli hodiny před koncertem nedaleko stadionu nechat naočkovat. Takové očkovací stanice mají být zřizovány i při dalších větších koncertech a akcích. Cílem je, aby očkovací kampaň zasáhla především mladší ročníky.

Zdroje: