Radikálové v kuklách demolovali Limassol. Protestovali tak proti migrantům
Limassolem, druhým největším městem Kypru a oblíbenou turistickou destinací, prošlo v noci na sobotu na 350 lidí v kuklách a zůstala po nich spoušť –zničené obchody, spálené dopravní prostředky i popelnice.
Agentura DPA informuje, že to byl protest extremistů proti přítomnosti migrantů.
Policie proti radikálům zasáhla se značným zpožděním a škodám na majetku nezabránila.
Limassol, Cipro.
— Nadia Cecchin (@cecchin1_nadia) September 2, 2023
Da diversi giorni a Cipro sono in corso rivolte contro i migranti. Gli obiettivi erano i migranti, così come le imprese possedute da stranieri. Il Presidente ha convocato una riunione straordinaria presso il Palazzo Presidenziale pic.twitter.com/vXlEN2hN1d
Kyperský prezident Nikos Christodulidis v sobotu na mimořádné schůzce jednal s vedením policie o opatřeních, která mají dalšímu řádění výtržníků zabránit.
Policie proti radikálům zasáhla, podle některých ale nedostatečně. Kyperský prezident Nikos Christodulidis v sobotu svolal mimořádnou schůzku s vedením policie a násilnosti radikálů odsoudil.
Na záběrech televize byli vidět kolemjdoucí, jak utíkají do bezpečí, zatímco maskovaní radikálové v ulicích ničili veřejný i soukromý majetek, házeli na policisty kameny a skandovali „Migranti pryč z Kypru“. Policie nakonec proti radikálům použila slzný plyn a 13 lidí zatkla.
Podobný protest provázený násilnostmi se odehrál začátkem týdne v obci Chloraka na západě Kypru, kde žije mnoho migrantů.
Asi 250 Syřanů v pondělí demonstrovalo proti podmínkám v přeplněných uprchlických táborech, migranty při demonstraci napadli pravicoví extremisté. Právě Syřané tvoří největší podíl z běženců na Kypru.
Na Kypru, v jeho řecké části, tvoří migranti šest procent populace. V přepočtu na obyvatele hostí tato malá země nejvíce migrantů z Evropské unie, podle agentury AP jich na Kypru žije pětkrát více, než je unijní průměr.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,220 | 23,400 |