Putin načal čtvrté kolo a navrhl premiéra. Přihlížela i vysloužilá hvězda

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 5. 2018 17:14) - Aktuality autor: šar

Vladimir Putin se stal počtvrté ruským prezidentem. V Andrejevském sále moskevského Kremlu v pondělí v poledne místního času (11:00 SELČ) složil prezidentskou přísahu. Nynější mandát mu skončí v roce 2024, o další se podle ruské ústavy nemůže ucházet. Do funkce předsedy nové vlády doporučil Putin dosavadního premiéra Dmitrije Medveděva.

Vladimir Putin při své inauguraci

Vladimir Putin při své inauguraci,zdroj: Profimedia.cz

Putin dnes podepsal výnos, představující cíle vládnutí v příštích šesti letech. Prezident mimo jiné nařídil vládě, aby se do konce jeho mandátu postarala o průlom v rozvoji země, zvětšila počet obyvatelstva Ruska a zvýšila životní úroveň. Rusko se má zařadit mezi pět největších světových ekonomik, hospodářský růst má předstihnout světový průměr a inflace v příštích šesti letech má zůstat pod čtyřmi procenty.

Před šesti lety Putin vydal hned 13 "květnových výnosů", ve kterých stanovil cíle země na příštích šest let.

Ruská vláda dnes po Putinově inauguraci v souladu s ústavou podala demisi. Předpokládá se, že o prezidentově návrhu na šéfa kabinetu bude Státní duma (dolní komora parlamentu) jednat už na svém úterním zasedání. Vládní strana Jednotné Rusko, která má v parlamentu většinu, již dříve ujistila, že prezidentův návrh sněmovna podpoří.

Putin byl znovuzvolen do nejvyšší funkce v březnových prezidentských volbách, v nichž získal přes 76 procent hlasů. Zemi de facto vládne již více než 18 let - ať už jako prezident či jako premiér.

"Považuji za svou povinnost a za smysl svého života dělat vše pro Rusko, pro jeho přítomnost a budoucnost," uvedl Putin v inauguračním projevu zaměřeném prakticky výhradně na vnitropolitická témata. "Učiním vše, abych posílil moc, prosperitu a slávu Ruska," dodal.

Putin, jehož tehdejší prezident Boris Jelcin v srpnu 1999 jmenoval premiérem a který se po Jelcinově demisi 31. prosince téhož roku stal úřadujícím prezidentem, byl hlavou státu po dvě čtyřletá funkční období v letech 2000 až 2008. Třetí mandát za sebou mu však ústava nepovolovala, a tak ho v Kremlu na čtyři roky vystřídal jeho chráněnec Medveděv, zatímco Putin se přesunul do čela vlády. V roce 2012 si zase funkce vyměnili, prezidentský mandát se přitom díky změně ústavy prodloužil na šest let.

V letošních prezidentských volbách neměl Putin vážného protikandidáta. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj nesměl kandidovat kvůli rozsudku, kterým byl odsouzen za údajnou majetkovou trestnou činnost. Na demonstracích, které Navalnyj v sobotu svolal do téměř stovky ruských měst na protest proti novému Putinovu mandátu, policie pozatýkala přes 1600 lidí.

Většina Rusů ale pětašedesátiletého Putina podporuje. Jeho příznivci oceňují především stabilitu země, vítají připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které vyvolalo rozhořčení a protiruské sankce západních zemí, či operace ruské armády v Sýrii na podporu tamního prezidenta Bašára Asada.

Dnešní inaugurace se zúčastnilo na 5 tisíc hostů z řad politické a společenské elity, což je podle ruských médií zhruba dvojnásobek oproti Putinovu uvedení do úřadu v roce 2012. Mezi významnými zahraničními hosty byl například bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který nyní zasedá v dozorčí radě společnosti Nord Stream a ruského energetického koncernu Rosněfť. Internetové servery si všimly i přítomnosti amerického herce akčních filmů Stevena Seagala, kterému Putin předloni udělil ruské občanství.

Ruské televize vysílaly inauguraci v přímém přenosu. Na záběrech bylo vidět, jak před ceremoniálem Putin opouští svou pracovnu a kráčí dlouhými chodbami Kremlu; poté nasedl do limuzíny a vydal se na krátkou cestu kremelským areálem. Na rozdíl od předchozích let, kdy Putin využil zahraniční luxusní vozy, tentokrát hlavu státu vezla nová limuzína ruské výroby.

Krátce před polednem místního času vstoupil Putin do Velkého kremelského paláce a postupně prošel Georgijevským a Alexandrovským sálem do sálu Andrejevského, kde pronesl 33 slov prezidentské přísahy s rukou položenou na ústavě. Následovala ruská hymna a asi desetiminutový Putinův projev. Ceremonii ukončila přehlídka pluku prezidentské stráže a děkovná modlitba hlavy ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchy Kirilla v Blagoveščenském chrámu.

Vizitka ruského premiéra Dmitrije Medveděva (52):

  • Medveděv spojil celou svou kariéru s Putinem. Vystudovali stejnou školu, pracovali spolu na petrohradské radnici a v roce 2008 si ho Putin vybral jako svého nástupce v křesle ruského prezidenta. Putin totiž podle ústavy nemohl být potřetí zvolen. Medveděv s více než 70 procenty hlasů prezidentské volby vyhrál a v květnu 2008 usedl do křesla hlavy státu. Putin se stal premiérem a v roce 2012 si funkce opět vyměnili: Putin byl zvolen prezidentem a Medveděv se ocitl v čele vlády. Dnes ho Putin, který byl počtvrté inaugurován prezidentem, navrhl do funkce premiéra na další volební období.
  • Medveděv je již od vstupu do Kremlu neustále srovnáván s Putinem. Ať se snaží sebevíce, většina Rusů za skutečného vůdce země vždy považovala Putina, v jehož stínua Medveděv stále zůstává. Navíc je občas dobrým "hromosvodem" pro Rusy, když projevují nespokojenost s životní úrovní nebo ekonomickou situací. Podle odhadů žije v Rusku pod hranicí chudoby více než 20 milionů Rusů a Medveděv v nedávném projevu před poslanci Státní dumy označil chudobu za "odvrácenou stranu ne plně rozvinuté ekonomiky" a za největší problém současného Ruska.
  • Loni byl Medveděv opozicí obviněn ze zneužití úřadu a z obohacování na úkor státu. Film opozičního lídra Alexeje Navalného o premiérových vilách a jachtách, zamaskovaných pod dobročinnými fondy, na internetu zhlédly miliony diváků a bezmála stovku ruských měst pak zasáhla vlna protivládních protestů.
  • Zahraničí vnímalo zpočátku Medveděva jako mírného liberála, pro kterého bylo plusem, že se nikdy nepohyboval v tajných službách, na rozdíl od Putina. Oba politici ale podle kritiků zakonzervovali politické poměry v Kremlu na dlouhou dobu. Medveděv se občas s Putinem rád ukáže na veřejnosti, ať už třeba na lyžích nebo v posilovně, a vždy rád zopakuje, že jsou dobrými přáteli.
  • Medveděv se narodil 14. září 1965 v Leningradu (dnes Petrohrad). Tam vystudoval práva a na místní univerzitě působil i jako asistent a docent. Později byl právníkem výboru pro zahraniční styky petrohradské radnice, kterému šéfoval Putin, který jenž vystudoval také práva na stejné univerzitě jako Medveděv.
  • V roce 1999 dělal Medveděv zástupce vedoucího úřadu ruské vlády a poté, co se Putin v roce 2000 stal prezidentem, nastoupil do jeho administrativy jako zástupce šéfa prezidentského úřadu. V listopadu 2003 vedení mocné instituce převzal. V roce 2000 také vedl Putinovu kampaň a o pět let později byl jmenován prvním místopředsedou vlády a věnoval se citlivé sociální oblastí. Z této funkce poté "přesedlal" do prezidentského křesla. Několik let také stál v čele plynárenského gigantu Gazprom.
  • Od roku 2012 je také předsedou vládní strany Jednotné Rusko, na jejímž loňském sjezdu vyslovil jednoznačnou podporu Putinovi pro březnové prezidentské volby: "A během všech těch let tu byl jen jeden nesporný vůdce. Vůdce, který spojuje nejrůznější lidi. Spojuje Rusko. Ten, kterému důvěřuje a kterého podporuje absolutní většina občanů naší země - Vladimir Vladimirovič Putin."
  • Medveděv je ženatý, s manželkou Světlanou mají již dospělého syna Ilju. Velkým koníčkem Medveděva je rocková hudba. Má velkou sbírku vinylových desek, k jeho oblíbencům patří skupiny Black Sabbath nebo Deep Purple, kteří v roce 2008 zahráli na oslavách 15. výročí vzniku firmy Gazprom, jehož správní radě tehdy Medveděv předsedal. Muzikanti legendární kapely si na jednoho ze svých nejoddanějších fanoušků v Rusku vzpomněli i později, když ho před jedním ze svých moskevských koncertů navštívili v jeho tehdejším sídle v Gorkách u Moskvy.

Tagy: Rusko zahraničí ruský premiér ruský prezident celebrity a slavní ruská politika

Zdroje: ČTK