Putin na Krymu radil, co s uvadajícím turismem. Ukrajina protestuje

- Aktuality autor: pal

Ruský prezident Vladimír Putin přijel na poloostrov Krym, aby zde vedl poradu o rozvoji turistiky, která zaznamenává hluboký propad. Cestu ruského prezidenta na Krym odsoudila Ukrajina. 

Prezident Putin na Krymu zahajoval poradu o rozvoji turistiky

Prezident Putin na Krymu zahajoval poradu o rozvoji turistiky,zdroj: Profimedia.cz

Podle neoficiálních informací letos na Krym přijely asi dva miliony turistů, převážně z Ruska. Je to údajně třetina až polovina stavu z doby, kdy poloostrov patřil Ukrajině.

Hotely a turistické ubytovny přišly o hosty z Ukrajiny, zájem zahraničních turistů je mizivý. Situaci komplikuje složitá doprava z ruské pevniny a chátrající infrastruktura.

Porada řízená Putinem podle ruských médií přinesla řadu iniciativ. Prezident navrhl inventarizaci a prověrku všech krymských ubytovacích kapacit, dovolená na Krymu by podle něj měla být "komfortní, zajímavá a levná".

Situaci by mohl zlepšit i Putinův návrh na zrušení vstupních víz pro turisty ze zemí skupiny BRICS, v níž je kromě Ruska také Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

Podle moskevských médií centrální ruské úřady lákají na Krym domácí turisty řadou výhod, zejména levnými letenkami. Na Krym už vedou linky z padesátky ruských měst.

Příznivě jsou prý hodnoceni státní zaměstnanci, kteří na Krymu stráví aspoň část dovolené. Laťku nasadil Putinův vlivný kancléř Sergej Ivanov, který prý letos rekreaci na zabraném poloostrově obětoval týdenní dovolenou. Pobyt dnes v rozhovoru s novináři označil za "nostalgický".

Své plány má i šéf krymské autonomní správy Sergej Aksjonov dosazený po anexi Moskvou. Přišel s návrhem, aby do léčebných procedur v krymských lázních byla zařazena konzumace alkoholu, konkrétně ruského vína. Nápoj by se užíval v rámci speciální terapie.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v prohlášení k Putinově cestě na Krym uvedl, že návštěva šéfa Kremlu je "výzvou civilizovanému světu". Přispívá jen k dalšímu vyhrocení výbušné situace, kterou na Ukrajině vyvolávají separatisté podporovaní Moskvou.

 Podle Porošenka jde o signál "další militarizace okupovaného poloostrova, jehož důsledkem bude jen další izolace, a to i turistická".

Tagy: Rusko zahraničí ruský prezident anexe Krymu ruská politika turistika a cestovní ruch

Zdroje: ČTK