Sobotka chce vracet uprchlíky domů. Neučte děti extrémismu, žádá muslimy Cameron

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 6. 2015 15:58) - Aktuality autor: pal

Evropa by se měla dohodnout s africkými zeměmi na navrácení uprchlíků, kteří v Evropské unii nezískají azyl. Po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem v Bratislavě to uvedl jeho český protějšek Bohuslav Sobotka. Oba politici také diskutovali o budoucnosti Velké Británie v EU. Ministři financí zemí osmadvacítky v pátek odsouhlasili navýšení rozpočtu v reakci na uprchlickou krizi. 

Premiér Sobotka vidí řešení uprchlické krize v dohodě s africkými státy

Premiér Sobotka vidí řešení uprchlické krize v dohodě s africkými státy,zdroj: Profimedia.cz

"Shodli jsme se v tom, že řešení je stabilizovat situaci v Libyi, dohodnout se s jednotlivými africkými zeměmi a zajistit takový systém, aby ti uprchlíci, kteří přijdou do Evropy a nezískají v Evropě azyl na základě našich zákonů, mohli být vráceni do zemí původu," řekl Sobotka, který se ve slovenské metropoli účastní schůzky premiérů zemí visegrádské čtyřky s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Kvóty na imigranty nejsou řešením

Podle Sobotky zmiňovaná opatření jsou pravděpodobně jedinou možností, jak zastavit přiliv uprchlíků do EU. "Rozhodně to nebude otázka týdnů nebo měsíců. Bude to také vyžadovat ekonomickou aktivitu ze strany Evropské unie a členských států, abychom zemím jako je Libye, Eritrea a další byli schopni ekonomicky pomoci, aby se tam situace stabilizovala," řekl Sobotka.

Český premiér rovněž řekl, že s Cameronem se shodl v názoru, že povinné přerozdělování uprchlíků na základě kvót nejsou řešením stávající situace. "Čím více času budeme trávit debatou o kvótách, tím méně času nám zbude na diskusi o těch opatřeních, která skutečně mohou pomoci zastavit migrační krizi," uvedl.

Kvóty v pátek odmítl i francouzský prezident Hollande, který se zúčastnil setkání zemí V4. "Správný postup je, abychom měli globální politiku a solidaritu zemí na základě dobrovolnosti. Evropa musí v první řadě řešit samotné důvody, které vedly k migraci. Ekonomická migrace by neměla být zahrnuta do mechanismu žádostí o azyl," řekl francouzský prezident.

Cameron vyzývá muslimy, by děti nevedli k extremismu 

Muslimská komunita by se měla více zasadit o to, aby se co nejméně mladých muslimů přidávalo k extremistickým organizacím. Vyzval k tomu dnes britský premiér David Cameron v projevu na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě.

Podle Camerona by Evropa neměla řešit projevy terorismu, ale jeho příčiny, které leží mimo jiné v radikalizaci běžných muslimů.

"Potřebujeme znát podstatu hrozby, kterou představuje Islámský stát. Mladí lidé opouštějí skvělé vyhlídky a utíkají tisíce mil, aby nasazovali svou kůži v boji," prohlásil britský ministerský předseda a připomněl čerstvý případ vůbec nejmladšího britského sebevražedného atentátníka, který tento týden v 17 letech zemřel při bombovém útoku v Iráku.

Podle Camerona přispívají k časté radikalizaci mladých muslimů v Británii a dalších evropských zemí lidé, kteří sice neobhajují násilí, ale věří předsudkům o tom, že demokracie je špatná a náboženská pravidla stojí nad vládou zákona. Dalším muslimům pak sdělují "jste toho součástí", uvedl britský premiér. Tak se podle něho z předsudků může u mladých lidí stát vražedný plán.

K boji proti islámskému extremismu musí podle Camerona přispět rovněž vláda, například tím, že bude posilovat u vyznavačů islámu národní identitu.

EU kvůli uprchlické krizi ale posiluje rozpočet

Posílení letošního rozpočtu Evropské unie v souvislosti s evropskou reakcí na nynější migrační krizi dnes v Lucemburku podpořili ministři financí osmadvacítky. Příslušný dodatek rozpočtu, navržený Evropskou komisí, předpokládá dodatečné zdroje ve výši 89 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) v závazcích a 76,6 milionů eur (přes 2,7 miliardy Kč) v platbách.

Peníze budou využity na posílené operace evropské agentury Frontex a práci Evropského migračního a azylového fondu. O posílení Frontexu a ztrojnásobení jeho financí pro letošní a příští rok rozhodli lídři Evropské unie na mimořádném summitu o migraci v dubnu. Agentuře slíbili také lodě, letadla a další techniku.

Lotyšské předsednictví EU v souvislosti s rozhodnutím ministrů zdůraznilo, že velká část podpory bude realizována pomocí dosud nevyužitých prostředků, a tak nejsou potřeba dodatečné platby členských zemí.

O posílení rozpočtu bude nyní hlasovat Evropský parlament na červencové schůzi. Pokud věc potvrdí, vstoupí dodatek rozpočtu v platnost. Pokud budou europoslanci žádat změny, budou na dojednání kompromisu tři týdny. Po následném neúspěchu by musela Evropská komise přijít s novým návrhem řešení.

Tagy: Česko Velká Británie zahraničí Evropská unie zahraniční politika zahraniční politika Česka evropská politika uprchlická krize

Zdroje: ČTK