Podnikání se nevzdám, vzkazuje Babiš Sobotkovi

- Aktuality autor: pal

Mezi sociálními demokraty a ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem to vře. Babiš v pátek vyzval ČSSD, aby si už konečně rozmyslela, jakého chce koaličního partnera. A premiérovi Bohuslavu Sobotkovi vzkázal, že své firmy neprodá. Šéf Ano tak reagoval na Sobotku, který označil Babišovo vlastnictví několika firem a médií za hlavní problém v koalici. Ministr financí se také vyjádřil ke sporu, který má s poslancem za ČSSD Janem Šinclem. Incident s tajnou složkou, kterou si na poslance údajně vedl, považuje za uzavřenou. 

Premiér Bohuslav Sobotka považuje Babišovo podnikání za koaliční problém

Premiér Bohuslav Sobotka považuje Babišovo podnikání za koaliční problém,zdroj: Profimedia.cz

"Poslal jsem premiérovi ráno esemesku, ať se už konečně ČSSD rozmyslí, jakého chce koaličního partnera - protože já jsem mu deklaroval, že svoji firmu neprodám," řekl Babiš v rádiu. Dodal, že premiér na čtvrtečním koaličním jednání neříkal nic takového jako při interpelacích ve Sněmovně.

Premiér ve čtvrtek poslancům sdělil, že sérii problémů koalice pojí to, že se Babiš před vstupem do politiky nevzdal svého podnikání. Rozumné by podle něj bylo, kdyby své společnosti prodal a zbavil se tím přímého angažmá v podnikatelském prostředí. Připomněl také, že téma zmínil už na začátku koaliční spolupráce.

V pátek dopoledne ale Babiš řekl, že SMS pro premiéra zněla jinak. "Ne, ne, ne, to jsem mu nepsal. Já jsem mu psal, že jestli s tím má problém, ať navrhne řešení," uvedl na dotaz, zda Sobotku v SMS pobídl, aby si ČSSD rozmyslela, jestli chce jiného koaličního partnera.

Babiš to prý s Šinclem uzavřel

"Já jsem informoval koaliční radu, že nemůžu plnit ten závazek, že mám se s ním (Šinclem) potkat. On to odmítá, tak jsem napsal panu premiérovi a šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. A pro mě je to uzavřený," řekl v pátek Babiš. Další debatu o tématu ale očekává, až se znovu bude projednávat návrh zákona o pojištění.

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání údajně obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a prý ho i zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Babiš to popírá a odmítá se omluvit, k čemuž ho vyzvala ČSSD.

Tagy: Česko domácí Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK