Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Propadl Babiš panice kvůli EET? Už zase nemluví se Sobotkou

Propadl Babiš panice kvůli EET? Už zase nemluví se Sobotkou
Andrej Babiš a jeho EET | zdroj: Profimedia

Zavedení elektronické evidence tržeb mělo mít hladký a bezproblémový průběh, jak alespoň opakovaně ujišťovalo ministerstvo financí. Místo toho se kolem změny strhla nebývalá bitva uvnitř koalice, notně přiživovaná opozicí. V tuto chvíli vůbec není jasné, v jakém režimu bude Elektronická evidence tržeb (EET) za tři dny startovat.

Celou věc notně zamotal sám duchovní otec EET Andrej Babiš, který v půlce minulého týdne přišel s překvapivým oznámením, že by rád z elektronické evidence vyňal e-shopy. Jak prý zjistil, e-shopy mají mnoho druhů plateb, často není jasné, kdo, kdy, co a za co posílal, EET je proto krajně nevhodný nástroj.

Předseda APEK (Asociace pro elektronickou komerci) Jan Vetyška se nechal slyšet, že tím Babiš konečně vyslyšel jeho názor a pochopil jeho argumenty. Ostatně Vetyška se s Babišem sešel den před ohlášením změn, takže si nejspíš zásluhy přisvojuje právem.

Ovšem nezůstalo jen u toho. Babiš navrhl, aby výjimku z účasti v EET měli také drobní živnostníci a firmy s obratem do 250 000 korun. Prý by místo elektronické evidence mohli platit nějakou paušální daň, ovšem její výši zatím Babiš neprozradil.

Se svými návrhy dorazil na středeční zasedání vlády a nedopadlo to dobře. Babiš asi nepostupoval příliš takticky, když si tuto problematiku nechal na úplně poslední bod do sekce "různé". Sobotka se prý rozlítil, začal na Babiše křičet, načež se ministr financí zvedl a z jednání odešel. Průběh jednání v této podobě potvrdil Babiš i Sobotka. Podle lidoveckého Jiřího Miholy to bylo nejnervnější jednání vlády, jaké kdy zažil.

Panika nebo poctivá snaha systém vylepšit?

Sobotka kritizoval Babiše, že se změnami takového rozsahu přichází pár dní před spuštěním projektu. Podle opozice to celé ukazuje na chaos a paniku, které v současnosti panují kolem projektu EET, a samozřejmě navrhují zastavení a odložení spuštění elektronické evidence.

Sociální demokraté zatím nesdělili, jaký postoj ke změnám zaujmou, nicméně mnoho z nich se nechalo slyšet, že výjimky k ničemu dobrému nepovedou a zákon by měl platit pro všechny bez rozdílu.

Sobotka navíc ponížil Babiše tím, že mu zaslal oficiální dopis s dotazem, zda a v jakém stavu je EET připravena ke spuštění. Ministr financí mu odepsal, že podobné dotazy jsou zbytečné, protože elektronická evidence už měsíc jede úspěšně v testovacím provozu. Premiérovi zároveň vzkázal, že dál už změny na vládě projednávat nebude a rovnou je předloží poslancům na hlasování v parlamentu. Změny se ovšem podaří projednat a případně schválit až po té, co už EET začne platit.

Pro živnostníky a podnikatele tak může vzniknout velmi nepříjemná situace. Pořídí si pokladny a potřebný software a začnou ho používat a pak se třeba v lednu či únoru dozvědí, že je zase mohou vypnout, protože se na ně vztahuje výjimka.

Zejména pro e-shopy před Vánoci není tento chaos příjemný, protože kvůli tomu už nyní musejí mít pořízená nejrůznější softwarová řešení. Babiš zkrátka celou věc řádně zkomplikoval. Jak se mu směje opozice, teprve nyní zjistil, jak podnikají e-shopy a jaké druhy plateb ve svém byznysu používají, což je u ministra financí na pováženou.

Některá média upozorňují, že už nyní kvůli EET zavírají některé hospody, zejména na venkově. Babiš s EET hraje o hodně. Pokud systém nebude fungovat, a nebo nepřinese slibované desítky miliard, ministr financí se dostane do komplikované pozice. Jestli jsou změny na poslední chvíli projevem paniky nebo promyšlenou snahou systém vyladit, v tuto chvíli není jasné. Dobře to však rozhodně nevypadá. 

Zdroje:
Vlastní