Mládek se dočkal. Brusel dal obnovitelným zdrojům v Česku zelenou

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Evropská komise po měsících průtahů schválila podporu "zelené energie" v Česku. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nyní očekává, že Energetický regulační úřad (ERÚ) začne vyplácet peníze. Jeho předsedkyně Alena Vitásková, která bez potřebné notifikace vydané Bruselem odmítala podporu schválit, se vyjádří až v úterý.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Komise uvedla, že dospěla k závěru, že přijmutí opatření podpoří cíle Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu, aniž by došlo k nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže. "Opatření rovněž zahrnuje mechanismus přezkumu, který zajistí, aby zařízením nebyla poskytována nadměrná kompenzace a aby podpora byla omezena na nezbytné minimum potřebné k dosažení cílů režimu," dodala.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) minulý týden uvedlo, že notifikace není ještě vyřešená u zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Resort sdělil, že objem zdrojů, které notifikaci zatím nedostanou, je na úrovni dvou až tří miliard korun. Dodal, že podle informací z EK bude i rozhodnutí o podpoře těchto zdrojů uzavřeno letos. Provozovatelé podporovaných energetických zdrojů v Česku by na základě toho měli příští rok celkem získat kolem 40 miliard korun.

Čekání na Vitáskovou

Mluvčí ERÚ Michal Kebort řekl, že předsedkyně úřadu Alena Vitásková se k záležitosti vyjádří na úterní tiskové konferenci, kdy ERÚ zveřejní výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro rok 2017. Úřad už na konci září vydal cenové rozhodnutí, které pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců takzvané zelené energie v Česku zatím nepočítá. ERÚ ale již dříve uvedl, že v případě, že zdroje chybějící schválení od komise dostanou, může cenové rozhodnutí změnit.

Mládek dále uvedl, že jde už o třetí notifikační rozhodnutí v oblasti OZE, které se letos podařilo pozitivně dokončit. Připomněl, že v srpnu přivezlo MPO z Bruselu notifikaci pro podporu malých vodních elektráren a malých bioplynových stanic uvedených do provozu od roku 2016. Zároveň se podle něj podařilo ministerstvu s EK ujasnit také velmi komplikovanou záležitost, týkající se malých vodních elektráren rekonstruovaných v období 2013 až 2015.

"Považuji dnešní zprávu za jakousi pomyslnou tečku a ukončení období nejistot, které jsme všichni prožívali ve velké nervozitě na konci minulého roku i během tohoto roku v souvislosti s vypisováním podpory pro OZE," dodal ministr.

I loni odmítal ERÚ kvůli chybějícímu souhlasu EK řadu měsíců podporu vypsat. Vypsal ji až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak předsedkyně ERÚ odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

Poskytnutá podpora podporovaným zdrojům energie v ČR od roku 2006 (v miliardách Kč):

rok výše podpory
2006 1,1
2007 1,47
2008 1,91
2009 2,62
2010 9,11
2011 32,15
2012 35,71
2013 37,46
2014 40,59
2015 43,51

Zdroj: ERÚ, od roku 2013 OTE

Tagy: Česko domácí obnovitelné zdroje Evropská komise Energetický regulační úřad ministerstvo průmyslu a obchodu

Zdroje: ČTK