Zeman bude na oslavách v Číně jediným západním prezidentem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 8. 2015 19:41) - Aktuality autor: pal

Přibližně dvacet prezidentů se zúčastní oslav 70 výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Český prezident Miloš Zeman bude jediným prezidentem západních zemí, který se oslav zúčastní. Některé západní země ale vyšlou do Číny své ministry zahraničí. 

Prezident Miloš Zeman bude jediným nejvýše postaveným politikem na oslavách v Číně

Prezident Miloš Zeman bude jediným nejvýše postaveným politikem na oslavách v Číně,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Vůdci západních mocností účast na oslavách, jejichž vyvrcholením bude 3. září velkolepá vojenská přehlídka v centru Pekingu, odmítli. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele.

Z programu českého prezidenta, který v úterý poskytl médiím jeho mluvčí Jiří Ovčáček, vyplývá, že Zeman půjde v Pekingu i na vojenskou přehlídku plánovanou na 3. září. Ta bude vyvrcholením slavnostních akcí. 

Zeman slíbil čínské investice 

Prezident se označil za propagátora spolupráce s Čínou, kterou navštíví začátkem září a zúčastní se tam taky oslav konce druhé světové války v tichomoří. "Jsem rád, že v souladu s vládou budu moci v Pekingu mimo jiné být účasten i podpisu několika významných dohod, které, jak doufám, zahájí čínskou investiční expanzi v České republice," řekl Zeman.

Zeman věří, že se podaří otevřít taky "poněkud zakletý" indický trh, a uvedl, že plánuje cestu do Ázerbájdžánu a do Latinské Ameriky, kde je podle něho možné vytvořit rovněž jisté exportní pozice.

Protože je Česko malá, exportně zaměřená ekonomika, mělo by podle Zemana protestovat proti sankcím, embargům a bojkotům. V této souvislosti prezident věří, že se v budoucnu obnoví korektní vztahy s Ruskem, které čelí sankcím Západu kvůli ukrajinské krizi.

Evropští představitelé se obávají rozhořčení Japonska

Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci, řekl Čang.

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

"Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme," odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na oslavách bude chybět japonský premiér

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů.

Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

"Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy," uvedl nicméně na dnešní tiskové konferenci Čang.

Severokorejský diktátor nepřijede na oslavy

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, které mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.

Zda se český prezident zúčastní přímo vojenské přehlídky, během níž bude pochodovat ulicemi Pekingu více než 10 tisíc vojáků, stále není jasné.

Tagy: Čína zahraničí český prezident výročí a oslavy Výročí konce 2. světové války

Zdroje: ČTK