Do Česka poprvé přijede čínský prezident. Zeman ho pozval osobně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 9. 2015 11:41) - Aktuality autor: art

Český prezident Miloš Zeman jednal v pátek v Pekingu se svým čínským kolegou Si Ťin-pchingem, kterého pozval na návštěvu do Česka. Pokud Si Ťin-pching přijede, bude vůbec prvním čínským prezidentem, který tak učinil. 

Zeman s čínským kolegou a prvními dámami

Zeman s čínským kolegou a prvními dámami,zdroj: Profimedia.cz

Zeman na schůzce připomněl, že od jeho loňské říjnové cesty do Číny se podařilo realizovat některé dohody, konkrétně zmínil otevření pobočky Bank of China v Praze a zavedení letecké linky Peking - Praha. Zahájení jejího provozu se plánuje na 23. září.

Další významné smlouvy mezi českou a čínskou stranou mají být uzavřeny během stávající návštěvy. Obsah smluv, které završí některé investiční akce, ale český prezident zveřejní až v sobotu v Šanghaji, kam dnes z čínské metropole odletí.

Na pátečním setkání s čínským prezidentem vzal Zeman i držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda, který chce založit v Číně fotbalovou školu. Přítomen byl také šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Čínský prezident během jednání s Milošem Zemanem ocenil roli, kterou obyvatelé tehdejšího Československa sehráli ve druhé světové válce. Napsala to agentura Reuters, která připomněla, že Zeman byl jediným nejvyšším představitelem západních zemí, který se zúčastnil mohutné vojenské přehlídky v Pekingu u příležitosti 70. výročí konce války v Asii.

Během setkání se Zemanem Si Ťin-pching prohlásil, že účast českého prezidenta na přehlídce dokazuje "jeho respekt vůči historické skutečnosti", napsala oficiální státní agentura Nová Čína. "Na evropských bojištích Češi nikdy neustoupili a vzešli z nich mnozí protifašističtí hrdinové, které známe," dodal Si.

Také na tiskové konferenci s českými novináři se Zeman vrátil ke čtvrtečním oslavám 70. výročí konce druhé světové války v Asii.

Prohlásil, že pokud ho paměť neklame, tak na vojenské přehlídce byl vůbec poprvé v životě. Květnové přehlídky v Moskvě u příležitosti tamních oslav konce války se prý nezúčastnil, protože byly obavy, že se jí zúčastní síly, které loni obsazovaly poloostrov Krym.

V Číně podle Zemana nic takového nehrozilo. Čína neobsadila v poslední době žádné území, které by k ní následně bylo připojeno, řekl český prezident.

Na čínské přehlídce prezidenta zaujalo, že byla předvedena také bezpilotní letadla. Uvedl, že by chtěl, aby protiteroristické jednotky, jejichž zřízení chce prosadit v Radě bezpečnosti OSN, byly takovými letouny - ať už pozorovacími nebo bojovými - vybaveny.

Pokud Si Ťin-pching do České republiky přijede, naváže na zatím spíše vzácné návštěvy vysokých čínských činitelů v Československu.

V roce 1960 zavítal do Československa tehdejší předseda Čínské lidové republiky a formální hlava státu Liou Šao-čchi. Ten převzal tuto funkci v dubnu 1959 od Mao Ce-tunga, který si ale podržel řadu dalších vysokých státních a stranických funkcí a skutečná moc byla nadále v Maových rukou.

V roce 1987 pak do ČSSR přijel na návštěvu generální tajemník čínské komunistické strany Čao C'-jang; funkci předsedy ČLR tehdy zastával Li Sien-nien.

Tagy: Čína Česko zahraničí domácí český prezident mezinárodní vztahy česká diplomacie česko-čínské vztahy

Zdroje: ČTK