Proč máme po prohýřené noci chuť na hranolky nebo smažák

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Každý, kdo se v životě pořádně opil, to dobře zná. Když máte kocovinu, rozhodně netoužíte po jogurtu s müsli nebo celozrnné housce, ale po pořádné porci mastných hranolek, smažáčku či pizze. Napadlo vás někdy, proč to tak vlastně je? Britští vědci tvrdí, že na to přišli. 

Kdo nezažil alkoholickou žravou, jako by nebyl. Ilustrační snímek

Kdo nezažil alkoholickou žravou, jako by nebyl. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Podle nich totiž alkohol v mozku podle nich vyvolává představu, že trpíme hlady. Zkrátka aktivuje příslušné buňky, které obvykle signalizují hlad.

Při výzkumu prováděném na myších vědci z Ústavu Francise Cricka identifikovali typ mozkových buněk, které se aktivují v přítomnosti alkoholu - a jde o stejné mozkové buňky, které jsou aktivní, když tělo hladoví. Mozek tak vysílá signál, že je čas spořádat spoustu vysoce kalorického jídla.

Vědci pro své laboratorní myšky nasimulovali účinky "alkoholického víkendu". Tři dny po sobě jim do těla injekčně vpravovali roztok vody s etanolem, který poměrně odpovídal množství, jako by člověk vypil jednu a půl lahve vína za den.

A myši následkem této kůry začaly být žravější - spořádaly průměrně o deset až 25 procent více jídla než ve dnech, kdy etanol nedostávaly. "Naše zjištění naznačuje, že alkohol spouští signály vedoucí ke zvýšení apetitu," píše Sarah Cainsová a její tým v závěrech své studie.

Když ale vědci u myší zablokovali buňky, jež se konzumací alkoholu aktivovaly, chovala se zvířata stejně jako předtím, a žádné přejídání se ani pod vlivem etanolu nekonalo. Vědci uvádějí, že stejný mechanismus jako u myší patrně funguje i v lidském mozku.

To je také důvod, proč si po staletí lidé dopřávají alkoholické nápoje - aperitivy - před jídlem. Sklenička něčeho ostřejšího zvýší hlad a připraví tělo na opulentní hostinu. Studie také prokázaly, že lidé zkonzumují podstatně více kalorií, když předtím vypijí větší množství alkoholu.

Po třech skleničkách vína lidé během následujících 24 hodin zkonzumují o zhruba 6300 kalorií více, než kolik by snědli, kdyby alkohol nepili. Zjistil to průzkum, který vypracovala britská agentura YouGov.

Mechanismus ležící v pozadí tohoto dobře známého faktu ale zůstával pro vědce záhadou. Někteří naznačovali, že kvůli zvýšenému množství alkoholu ztrácejí lidé sebekontrolu a odhazují veškeré zábrany týkající se konzumace jídla.

Studie londýnských vědců by proto mohla vysvětlit paradox, kdy jsou lidé nutkáni konzumovat vysoce kalorické jídlo po konzumaci alkoholu, který je sám vysoce kalorický. Jeden gram čistého etanolu, tedy alkoholu v nápojích, obsahuje 7,1 kilokalorie. Bohatší na energii je jenom tuk.

Tělo obvykle registruje, když dostane vysoce energetickou potravu, a zablokuje všechny pocity hladu. Při konzumaci alkoholu se ale stane přesný opak. Výsledkem je, že jsou alkoholické nápoje dvojím zlem pro každého, kdo se snaží hubnout. Samy mají spoustu kalorií, a navíc člověka nutí zkonzumovat další.

Tagy: zahraničí domácí drogy a závislost zdraví a životní styl věda a poznání

Zdroje: ČTK,Deutsche Welle