Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Migrace přinesla do Evropy i problém s ženskou obřízkou

Migrace přinesla do Evropy i problém s ženskou obřízkou
Tato Somálka obřezává dívky už mnoho let. Snímek pochází z roku 2014 | zdroj: Profimedia

Příchod migrantů z muslimských zemí přináší do Evropy stále častěji i problém ženské obřízky. Podle studie vypracované ke dni boje proti mrzačení ženských pohlavních orgánů žije jen v Německu na 48 tisíc obřezaných dívek a žen. Spolková vláda hodlá tento jev tvrdě trestat, ruka zákona dosáhne ale jen na pár lidí.

Ženská obřízka, jak se tomuto mrzačení eufemisticky říká, stále ještě patří k tradici v mnoha afrických a asijských zemích. Pro většinu žen to znamená amputaci klitorisu, v mnoha případech i stydkých pysků, a v nejhorších případech je pak zašijí až na úzkou štěrbinu. Cílem je nadvláda a kontrola nad ženskou sexualitou, důsledkem pak nesnesitelné bolesti, infekce vedoucí až k neplodnosti a často celoživotní psychické trauma.  

Na celém světě se obřízce podrobilo podle odhadu OSN na 200 milionů žen a dívek. Navzdory osvětové práci, kampaním a rezolucím světové organizace z posledních let je v zemích jako Egypt, Džibutsko, Guinea, Sierra Leone, Somálsko a Severní Súdán stále ještě obřezáno přes 90 procent všech žen a dívek.

Německo chce zabránit prázdninovým obřízkám 

S migrační vlnou se problém stále častěji přenáší i do Evropy. Od konce roku 2014 do poloviny loňského roku se o 40 procent zvýšil počet migrantů ze zemí, kde je ženská obřízka běžnou praxí. Postižené jsou hlavně dívky pocházející z Eritreje, Iráku, Somálska, Egypta a Etiopie. Jejich dětem přitom hrozí stejný osud: Podle odhadů hrozí obřezání až šesti tisícovkám dívek žijících v Německu.

Tak zvaná ženská obřízka je přitom trestný čin, který zakazují nejen mezinárodní rezoluce, ale výslovně i německé trestní právo. To ji trestá od roku 2013 minimální sazbou jednoho roku vězení. V prosinci spolková vláda předložila novelu zákona, který má zabránit „prázdninovým obřízkám“. Na jejím základě hrozí odebrání německého pasu každému, kdo jede s ženami nebo dívkami do zahraničí, aby je tam nechal obřezat. Na jaře má o novele hlasovat Spolkový sněm.

Organizace Terre des Femmes bojující za práva žen požaduje, aby se mrzačení ženských genitálií přestalo celosvětově chápat jako neměnná tradice a kulturní zvyklost. To by se mělo podpořit i odpovídající legislativou. Organizace posílá mezi migranty osvětové pracovníky, jejichž cílem je přesvědčit je o zrůdnosti těchto praktik.

Speciální chirurgické zákroky vracejí dívkám pocit ženství

Ženy si ze zákroku odnášejí nejen fyzická, ale především psychická traumata, potvrdila v rozhovoru pro německý magazín Die Zeit lékařka Cornelia Strunzová, která v německé odbočce Desert Flower Center provádí speciální chirurgické zákroky na obřezaných ženách a dívkách. Její pacientky si přitom leckdy nejsou jisté, zda jej mají vůbec podstoupit. Obávají se, že se pak nevdají, budou vyčleněny ze své komunity nebo že ztratí důvod k získání azylu v Německu. Operace jim pak ale vrací sebevědomí, odstraňuje bolesti a riziko častých infekcí.

Doktorka Strunzová přiznává, že ji k této práci přivedl film Květ pouště, který vypráví autobiografický příběh obřezané somálské modelky Waris Dirieové.

Hrůzný rituál ženské obřízky je obvyklý ve třicítce převážně muslimských zemí v Africe a v Asii (tam především v Indonésii). Běžné jsou obřízky ale i arabských státech, jako je Jemen nebo Omán. A třebaže v řadě afrických zemí, jako například v Gambii, je obřezávání děvčátek zakázáno, stále se hojně praktikuje. Jsou však i světlé výjimky, jako je Benin nebo Togo, kde se od této praxe v zásadě upustilo.

Bez umrtvení a špinavým střepem

Dívky bývají tímto způsobem zmrzačeny buď krátce po narození, nebo v dětství, pubertě či po uzavření manželství. Podle typu zákroku dochází k částečnému nebo úplnému odstranění ženských pohlavních orgánů.

Zákrok se provádí bez anestezie často špinavými žiletkami, noži či střepy, důsledkem proto bývá šok, silné krvácení či infekce. Vagína se pak při nejtěžším typu (tak zvané faraónské obřízce) zašije až na malý otvor pro močení a menstruační krev.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že čtvrtina dívek během rituálu či na jeho následky umírá. Kdo jej přežije, trpí většinou celoživotně vedle psychického traumatu také bolestmi při močení, menstruaci a pohlavním styku. Porody bývají pro matku i dítě dokonce životu nebezpečné. Toto potlačení ženské sexuality má zajistit věrnost žen v manželském svazku a nadvládu jejich manželů nad nimi.

Zdroje:
Die Zeit, Die Welt