Proč dal Trump padáka šéfovi diplomacie?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 3. 2018 12:35) - Aktuality autor: šar

Americký prezident Donald Trump v úterý v čele ministerstva zahraničí USA nahradil Rexe Tillersona dosavadním šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem. Hlavní americkou výzvědnou službu povede jako první žena v historii Gina Haspelová, dosavadní Pompeova zástupkyně, uvedl Trump na twitteru. 

Exministr zahraničí Rex Tillerson

Exministr zahraničí Rex Tillerson,zdroj: Profimedia.cz

Tillerson se v úterý vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením. Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroj z Bílého domu, požádal Trump Tillersona už v pátek, aby odstoupil. Trump ale nechtěl informaci oznamovat během cesty ministra zahraničí v Africe, uvedl Reuters.

"Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane naším ministrem zahraničí. Odvede fantastickou práci! Díky Rexi Tillersonovi za jeho služby! Gina Haspelová se stane novou ředitelkou CIA a první ženou vybranou (pro tuto funkci). Gratulace všem!" napsal Trump.

Pompeo je podle Trumpa "na této kritické křižovatce" pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu. 

Dohady ohledně Íránu 

Trump dnes popsal podrobněji důvody "rozchodu" novinářům ve Washingtonu. 

"Rex (Tillerson) a já jsme o tom mluvili dlouho, měli jsme odlišné názory na různé věci," řekl dnes Trump novinářům před odletem do Kalifornie. "Nesmýšleli jsme stejně... s Mikem (Pompeem) máme velmi podobný myšlenkový proces, myslím, že to půjde velmi dobře," uvedl Trump. Dodal, že Tillerson teď podle něj bude "mnohem šťastnější".

Jako jedno z témat, na něž měl Trump s Tillersonem odlišné názory, uvedl v úterý americký prezident íránskou jadernou dohodu. Tu světové velmoci, včetně USA, uzavřely za předchozí americké vlády a Trump ji po loňském nástupu do úřadu kritizoval. Trump také zavedl nové sankce vůči Teheránu. "Podle mě je ta dohoda hrozná, on si myslel, že je OK," řekl k íránské dohodě Trump.

Americký prezident a Tillerson se podle NBC příliš neshodovali ani v otázce Severní Koreje. Trump chce podle některých vytvořit nový tým pro své plánované setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, s nímž si ještě loni vzájemně vyhrožovali válečným konfliktem. Poté, co minulý týden Trump pozvání k osobní schůzce se severokorejským vůdcem přijal, Tillerson řekl, že před přímým jednání USA se severokorejským režimem "je ještě dlouhá cesta".

Americká televize NBC k dnešnímu Trumpovu oznámení o výměně šéfa americké diplomacie uvedla, že načasování je sice překvapující, ale krok samotný nikoli. O výměně Tillersona za Pompea podle NBC zdroje z Bílého domu hovořili už loni v prosinci.

Trump odvolal také náměstka ministra zahraničí Steva Goldsteina. Učinil tak poté, co Goldstein komentoval výměnu v čele americké diplomacie. Novinářům řekl, že Tillerson nezná důvod svého odvolání a že se o této informaci dozvěděl až dnes na twitteru.

Vizitka Mikea Pompea (54): 

 • V čele CIA stanul Pompeo 23. ledna 2017, přičemž jeho výběr do funkce oznámil prezident Donald Trump již v listopadu 2016. Za jeho působení v čele agentury například CIA vytvořila zvláštní jednotku na sledování KLDR. V době vyostřených vztahů mezi oběma zeměmi se má tato sekce zabývat hrozbou, která plyne z programu vývoje balistických raket a jaderných zbraní KLDR.
 • Pompeo na podzim řekl, že rozvědka si nyní bude ve světě počínat agresivněji a vyšle do terénu více svých agentů. V zájmu větší operační pružnosti se rozhodování uvnitř CIA mělo podle něj také přesunout do nižších úrovní. Pompeo chtěl také omezit okruh lidí nezbytný ke schvalování a kontrole výzvědných plánů.
 • Již dříve proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu, kterou uzavřela ještě dřívější administrativa Baracka Obamy. Podle republikánského "jestřába" Pompea je Írán původcem většiny zla na Blízkém východě.
 • Pompeo se tvrdě vyjadřuje vůči Rusku. Podle něj je zcela jasné, že se snažilo ovlivnit americké prezidentské volby ve prospěch Trumpa. Zároveň ale tvrdí, že na výsledek hlasování neměly hackerské útoky či propaganda na sociálních sítích vliv. Pompeo v této souvislosti kritizoval například i server WikiLeaks, který označil za nepřátelskou zpravodajskou agenturu, kterou často podporují země jako je Rusko.
 • Politik také loni kritizoval vojenské angažmá Moskvy v Sýrii, když řekl, že existuje jen minimum důkazů o tom, že se Rusko drží "seriózní strategie" v tažení proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Pompeo je ale přesto přesvědčen, že ve světě existují místa, kde mohou USA s Ruskem spolupracovat v boji s terorismem.
 • Spekulace o tom, že by Pompeo mohl na postu ministra zahraničí nahradit Tillersona, loni v listopadu přinesl list The New York Times. Trump dal totiž v minulosti několikrát najevo, že s Tillersonem není spokojen. V prosinci ale prezident možnost výměny popřel. Pompeo je považován za jeho dlouhodobého spojence.
 • Narodil se 30. prosince 1963 v Orange v Kalifornii. Jeho předkové jsou italského původu.
 • Navštěvoval prestižní Vojenskou akademii USA ve West Pointu (1986) a absolvoval práva na Harvardu (1994). V letech 1986 až 1991 sloužil v americké armádě.
 • Pracoval jako právník, věnoval se i podnikání. Založil firmu Thayer Aerospace zabývající se informačními technologiemi.
 • V období od ledna 2011 do ledna 2017 zasedal ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Zvolen byl jako člen republikánského konzervativního hnutí Tea Party.
 • Pompeo je ženatý, s manželkou Susan mají syna.

Tagy: zahraničí KLDR Spojené státy americký prezident americká politika

Zdroje: ČTK