Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Připojíme se k IS, řekl. Kývla jsem, vypráví zachráněná Švédka

Připojíme se k IS, řekl. Kývla jsem, vypráví zachráněná Švédka
Šestnáctiletá Švédka Marlin Stivani Nivarlainová si nebezpečí zřejmě moc neuvědomovala | zdroj: Kurdistan24

Šestnáctiletá Švédka Marlin Stivani Nivarlainová, kterou zachránili íráčtí Kurdové před Islámským státem, nebyla vůbec unesená. Do Sýrie odešla dobrovolně se svým přítelem. Domů jí pomohli rodiče, kterým si postěžovala na to, že život bez peněz a v domě bez elektřiny a vody je "těžký".

V krátkém rozhovoru po svém osvobození kurdské televizi Kurdistan24 uvedla, že se se svým přítelem seznámila v roce 2014 poté, co skončila školu.

"Nejdřív jsme byli v pohodě, ale pak začal sledovat videa Islámského státu, mluvit o nich a tak podobně," vyprávěla dívka reportérům.

Na nové zálibě svého milého neviděla nic podezřelého. "Řekl, že chce jít k IS a já řekla OK, žádný problém. Nevěděla jsem, co IS znamená, co je islám - nic," vysvětlovala s úsměvem.

Podle švédských médií byla tehdy patnáctiletá dívka těhotná. Na cestu do Sýrie se podle Nivarlainové vydali 31. května 2015 a projeli vlakem prakticky celou Evropu.

"Když jsme se dostali před Turecko do Sýrie, vyzvedli nás z Islámského státu a s dalším mužem a ženou nás zavedli autobusem do Mosulu v sousedním Iráku," říká dívka. 

V Mosulu mladému páru dali dům, ve kterém ale nefungovala ani elektřina ani voda. "Bylo to něco úplně jiného, než když jsem žila ve Švédsku. Ve Švédsku jsme měli všechno, tam jsme neměli nic, ani peníze. Byl to opravdu těžký život," vzpomíná Nivarlainová.

Když se dostala k telefonu, zavolala matce, aby ji dostali pryč. "Řekla jsem jí: Chci domů." Což se přes švédskou ambasádu díky záchranné akci kurdské speciální jednotky nakonec 17. února i podařilo. Zatím dívka pobývá v Kurdistánu, odkud bude předaná švédským úřadům.

Co se stalo s jejím milým, který jí popletl hlavu, se dívka, jež se celou dobu bezstarostně usmívala, neřekla. 

Zdroje:
Kurdistan24