Při honičce chtěl prý zabít policistu, hrozí mu patnáct let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Před olomouckým krajským soudem v pondělí stanul Miroslav Sedláček, který se podle obžaloby loni v prosinci v Olomouci účastnil honičky s policií, která skončila střelbou a smrtí jeho komplice. Oba se údajně pokusili zabít zasahujícího policistu.

Pětatřicetiletý muž nyní čelí obžalobě z pokusu vraždy, útoku na veřejného činitele a krádeže. Policistu, který se jej pokoušel zadržet, se totiž podle spisu snažil za jízdy vystrčit z auta. Sedláček to popírá. 

Incident se odehrál v noci 18. prosince. Policejní hlídka tehdy v Olomouci sledovala dva rychle jedoucí vozy, Škodu Octavii a Audi. Policisté za auty jeli po výpadovce směrem na Brno, kde se jim Sedláček s kradenou Octavií pokusil ujet. Odbočil do olomoucké části Nedvězí, tam auto otočil, zkusil do policejního vozu najet a vracel se s ním zpět na rychlostní silnici. 

Policista se bránil střelbou, řidiče zastřelil

Na nájezdu Sedláček Octavii odstavil a naskočil do přistaveného Audi. Do vozu se ale dostal i policista Martin Dudešek, který se za Sedláčkem rozběhl. Auto s otevřenými dveřmi u spolujezdce se rozjelo zpět k Olomouci.

Sedláček při tom tloukl policistu pěstí do obličeje, nadával mu a snažil se jej vytlačit. Dudešek, jemuž hrozilo, že z auta vypadne, proto použil zbraň. Audi v tom okamžiku jelo rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině. Řidič po střelbě zemřel, Sedláček byl zraněn na ruce a na noze. 

"Spolujezdec se mě všemožně snažil vytlačit ven, což jsem vnímal jako jako ohrožení na životě," vypověděl u soudu policista. Oba muži na něj prý během jízdy křičeli, ať z vozu vypadne, tloukli jej a Sedláček se jej snažil vystrčit. V jednom okamžiku se mu to údajně téměř povedlo. "Měl jsem venku i ramena a držel jsem se jen rukou," uvedl policista. Z pistole prý nejprve několikrát varovně vystřelil do palubní desky. Sedláček se s ním pak začal o zbraň prát. Teprve následné výstřely zabily řidiče a Sedláčka zranily. 

"Nikoho jsem zabít nechtěl, nic jsem neukradl"

Ten vinu popřel. Před soudem řekl, že v noci svému příteli jen pomáhal převést auto a o krádeži údajně neměl tušení. Sedláček tvrdil, že na policisty autem nenajížděl a Dudeška za jízdy z auta nevyhazoval.

Za tragické následky incidentu podle něj naopak mohl právě policista, který ve voze 'vystřílel celý zásobník'. "Jeho jediná možná obrana byla, že ze sebe udělá oběť a všechno svede na mě," tvrdil obžalovaný. 

Sedláčkovi, který už byl v minulosti odsouzen, hrozí trest vězení na 12 až 15 let. Státní zástupce Lev Novák žádá, aby byl potrestán jako zvlášť nebezpečný recidivista. Krajský soud jeho případ uzavře až v příštím roce.

Tagy: soud policie střelba honička

Zdroje: ČTK