Medveděv se pokouší ve Varšavě zlepšit vztahy s Polskem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Další zlepšení dříve napjatých vztahů si slibují Rusko a Polsko od pondělní návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ve Varšavě. Hlava ruského státu je v Polsku oficiálně po devíti letech.

Medveděv se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským jedná o bezpečnosti, o energetice, ale i o historických otázkách, které Poláci považují za citlivé. V souvislosti s návštěvou šéfa Kremlu se koná několik protestů. 

Medveděv: Věřte, že se Rusko mění

Medveděv v rozhovoru pro polský týdeník Wprost řekl, že si přeje, aby se rusko-polské vztahy zlepšily. Zároveň vyzval Poláky, aby uvěřili, že se Rusko mění. 

Varšavu a Moskvu v minulých letech dělil kromě jiného záměr Spojených států vybudovat v Polsku a Česku část amerického protiraketového systému. USA ale loni od tohoto plánu ustoupily. Moskva tvrdila, že starý americký projekt protiraketové obrany byl namířen proti Rusku. Minulý měsíc Medveděv přijal pozvánku NATO k tomu, aby se jeho země podílela nabudování protiraketové obrany. 

Poslední oficiální návštěva: Putin v roce 2002

Na poslední oficiální návštěvě Polska byl v lednu 2002 tehdejší ruský prezident Vladimir Putin.

Medveděv ale již letos v Polsku jednou byl - soukromě: v dubnu přijel na pohřeb svého tehdejšího polského kolegy Lecha Kaczyńského. Kaczyński spolu s desítkami představitelů polského veřejného života zahynul 10. dubna při leteckém neštěstí u západoruského Smolenska. Tato událost vyvolala v Rusku vlnu soucitu s truchlícími Poláky. 

Před prezidentským palácem v centru Varšavy na Medveděva čekala i skupina demonstrantů, kteří drželi transparenty s nápisy "Smolensk - chceme pravdu" nebo "Kde jsou ranění z letadla?". Téměř osm měsíců po smolenské katastrofě část Poláků věří v různé spiklenecké teorie ohledně jejích příčin. Protesty se budou konat i na jiných místech Polska. 

Katyně: Polákům ruské ústupky nestačí

Citlivým bodem vztahů mezi Varšavou a Moskvou zůstává katyňský masakr, při němž tajná sovětská policie NKVD před 70 lety zavraždila tisíce Poláků. Rusko sice dělá vůči Polákům vstřícná gesta - ruský parlament nedávno schválil prohlášení o vině stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v katyňském lese a ruská strana předává Polsku podklady z vyšetřování masakru -, Varšava by si ale přála více. Chce, aby Moskva odtajnila všechny archivní materiály ke Katyni a aby rehabilitovala oběti masakru. 

"Rozdíly v zájmech mezi Polskem a Ruskem nezmizí a nepadneme si kolem krku v nějaké slovanské nirváně," varoval v listu Gazeta Wyborcza před přehnaným optimismem šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Uznal ovšem, že "návštěva Medveděva v Polsku dokazuje, že Rusko chce trpělivě budovat vztahy s Polskem". 

Walesa: Ke spolupráci s Rusy jsme odsouzeni

První polský nekomunistický prezident Lech Walesa v televizi TVN24 varoval, že pokud Polsko nyní nevyužije šance na co největší sblížení s Ruskem, "bude za to později platit". "Jsme ke spolupráci odsouzeni. Je třeba ji co nejrychleji spustit a všichni na tom získají," tvrdí Walesa. 

Spolu s Medveděvem do Polska přijelo několik ministrů, mezi nimi šéfové resortů zahraničí, hospodářství a dopravy, dále vedoucí předtavitelé velkých firem, jako je plynárenský gigant Gazprom, ropný koncern Lukoil nebo Rosatom.

Tagy: Rusko návštěva Polsko medvedev Varšava

Zdroje: ČTK