Dnes je úterý 18. června 2024., Svátek má Milan
Počasí dnes 15°C Polojasno

Prezident Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun

Prezident Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun
Prezident ve Sněmovně v polovině února označil návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový | zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Informoval o tom Hrad.

Jde o první státní rozpočet koaliční vlády Petra Fialy vzešlé z loňských sněmovních voleb. V souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu se zřejmě bude muset ještě měnit.

Prezident ve Sněmovně při úvodním kole debaty v polovině února označil návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový. Neruší žádné daňové výjimky, které stát stojí 380 miliard korun, uvedl tehdy. Fiala naopak mluvil o rozpočtu jako o protiinflačním a úsporném.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Fiala už ohlásil, že rozpočet bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.

Stát bude moci podle schváleného a podepsaného rozpočtu začít hospodařit den poté, co vyjde ve sbírce. Skončí tak zhruba dva a půl měsíce trvající rozpočtové provizorium.

Ekonomičtí analytici v únoru v reakci na prezidentova slova uvedli, že rozpočet Fialovy vlády je méně proinflační, než byl původní návrh bývalého kabinetu Andreje Babiše, a tím způsobem protiinflační je. Návrh rozpočtu Babišova kabinetu předpokládal schodek o 97 miliard korun vyšší.

Rozpočet vychází z toho, že růst ekonomiky zrychlí letos na 3,1 procenta z loňských 2,9 procenta. Vláda však již při jeho předložení upozornila, že budoucí vývoj ekonomiky zatěžuje řada rizik, která v úhrnu znamenají vychýlení růstu směrem dolů. Česká národní banka podle své únorové prognózy očekává růst o tři procenta. Vláda již dříve ale také upozornila na rizika související s ruskou invazí na Ukrajinu a s protiruskými sankcemi.

Spotřebitelské ceny letos porostou podle vlády o 8,5 procenta. S pokračujícím růstem ekonomiky však kabinet současně očekává pokles nezaměstnanosti.

Poslanci při schvalování rozpočtu podpořili návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, které vznesli poslanci vládní koalice. Poslanci opozice se svými návrhy neuspěli. Koaliční většina tak například odebrala milionovou dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu. V rámci škrtů v rozpočtu také poslanci odebrali téměř 22 milionů Kanceláři prezidenta republiky, Sněmovna přišla o 39 milionů a Senát o 17 milionů. Ústavní soud přišel o víc než šest milionů.

Naproti tomu ministerstvo obrany dostalo do rozpočtu proti plánu o miliardu víc. Peníze použije armáda na nákup zbraní a posílení obranyschopnosti Česka v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Stát by tak měl letos dávat na svoji obranu 1,35 procenta hrubého domácího produktu. Poslanci také na návrh vlády přidali 1,8 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na humanitární pomoc Ukrajině a na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Zdroje: