Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Prezident Zeman jmenuje v pátek novou českou vládu tak, jak ji navrhl Petr Fiala

Prezident Zeman jmenuje v pátek novou českou vládu tak, jak ji navrhl Petr Fiala
Na zámku v Lánech dnes jednali prezident Miloš Zeman a designovaný premiér Petr Fiala | zdroj: Jiří Ovčáček / Twitter

Na zámku v Lánech jednali prezident Miloš Zeman a designovaný premiér Petr Fiala.

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu koalice Spolu a STAN s Piráty podle návrhu premiéra Petra Fialy včetně nominanta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Fiala to řekl na tiskové konferenci lídrů koalice po dnešním jednání s prezidentem. Výhrady prezidenta vůči Lipavskému podle Fialy nicméně trvají. Podmínky si podle Fialy ale prezident nekladl. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK odpověděl, že Zeman vládu v pátek jmenuje podle předloženého návrhu.

Nový kabinet bude jmenován v pátek v 11 hodin na zámku v Lánech. O důvěru chce vláda požádat ve Sněmovně v polovině ledna, až bude mít hotové programové prohlášení. Fiala předpokládá, že to bude v týdnu kolem 12. ledna. Místo lidoveckého kandidáta Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, pověří Zeman při jmenování vlády vedením zemědělství dočasně předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Zeman v pátek potvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil. Koalice hovořila o ústavní žalobě ke kompetencím prezidenta. Dnešní obrat Fiala označil za „překvapující závěr hodinové schůzky“.

„Vláda bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji prezidentovi navrhl, včetně kandidáta Lipavského, chtěl bych ocenit státnický krok pana prezidenta, který trvá na všech svých přednesených výhradách i osobních, ale nechce zatěžovat novou vládu náročným ústavním sporem,“ uvedl Fiala. Diskuse s prezidentem byla podle něj velmi otevřená a místy i tvrdá. „Ale to je způsob komunikace, který mi nevadí, pokud vede k dobrému řešení pro Českou republiku, takového řešení se nám dnes podařilo dosáhnout,“ uvedl Fiala.

Poznamenal, že všechny výhrady prezidenta k Lipavskému trvají. „Ale v zájmu ČR jsme se dohodli, že vláda bude jmenována celá podle mého návrhu,“ uvedl Fiala. Dodal, že s prezidentem hovořil i o možné žalobě - „o tom, co by znamenala“.

Lipavský dohodu Fialy se Zemanem ocenil. „Vítám, že bude jmenována v kompletním složení, tedy včetně mé osoby tak, jak ji navrhl premiér. Nastupující vládu čeká mnoho práce pro občany této země,“ napsal na twitteru.

Velký úspěch nastupujícího premiéra

„Jsem velice rád, že prezident Zeman a premiér Fiala našli shodu a nová vláda bude jmenována v pátek,“ napsal ČTK Babiš. Středečního jednání šéfů unijních států s kolegy ze zemí Východního partnerství a čtvrtečního summitu EU se ještě zúčastní on.

„Velký úspěch nastupujícího premiéra Petra Fialy. Nová vláda bude jmenována včetně všech ministrů, tak jak byli navrženi. Je dobře, že jsme si stáli za svým a je potřeba ocenit rozumný přístup všech aktérů. Teď budeme moci začít pracovat pro občany naší země,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Česko bude mít podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v pátek kompetentní a úplnou vládu. „Jsem ráda, že nebude veden spor mezi prezidentem a premiérem. Své síly musíme napnout do řešení problémů země. Ráda bych poděkovala Petru Fialovi, že trval na dodržení ústavy,“ poznamenala.

„Jsem rád, že se pan prezident rozhodl přehodnotit svůj postoj a jmenuje vládu jako celek. Vzhledem k trvající covid krizi to považuji za státnický krok. Oceňuji také Petra Fialu, že dodržel své slovo. Trvat na jmenování všech ministrů a neodcházet od jednacího stolu se vyplatilo,“ uvedl lidovecký předseda Marian Jurečka.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že se Zeman zachoval s respektem k ústavě. „Děkuji za odvedenou práci premiéra Petra Fialy a podporu všech koaličních partnerů,“ napsal.

Fialovi pogratuloval a Zemanovo rozhodnutí ocenil předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Oceňuji dohodu prezidenta a premiéra Petra Fialy, která otevírá cestu ke jmenování vlády tento pátek. Vzhledem k tomu, co vše je v naší zemi možné, nezbývá než doufat, že k tomu v pátek opravdu dojde,“ napsal předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer.

„Buď je Petr Fiala tak dobrý vyjednávač, nebo se prezident zalekl kompetenčního sporu. Poslední varianta je, že prezident si uvědomil, že už je opravdu čas mít vládu, jinak hrozí velké maléry včetně neschváleného rozpočtu,“ uvedl první místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu STAN.

„Blahopřeji Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi k výbornému řešení ve vyjednávání s prezidentem republiky, které je skvělou zprávou pro tuto zemi. Jsem rád, že zvítězila ústava a právní stát!” poznamenal šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zdroje: