Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Jako ministr pro legislativu chci zrušit nesmyslné normy, slibuje Šalomoun

Jako ministr pro legislativu chci zrušit nesmyslné normy, slibuje Šalomoun
„Tato koalice si klade za cíl zrušit v právním řádu vše, co přestalo dávat smysl,“ uvedl dnes Michal Šalomoun | zdroj: CNC / Profimedia

Michal Šalomoun chce jako ministr pro legislativu zlepšit kvalitu právního řádu a zrušit nevyhovující normy.

Začít chce ministerský kandidát u povinností drobných a středních podnikatelů. Chce se také zaměřit na důkladnější zdůvodnění vládních či ministerských opatření proti koronaviru, aby je soudy nemusely rušit. Řekl to dnes novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

„Tato koalice si klade za cíl zrušit v právním řádu vše, co přestalo dávat smysl. Já bych se toho chtěl ujmout přes zmapování povinností drobných a středních podnikatelů a zaměřit se na ně a tam začít to rušení,“ uvedl Šalomoun.

Legislativní radu vlády, které bude předsedat, považuje Šalomoun za oponentní orgán pro ministerstva, která návrhy zákonů a vyhlášek tvoří. Chtěl by prosadit, aby se přezkum právních norem, které ministerstva navrhují, dodržoval. Chtěl by radu využít také k tomu, aby se zlepšilo odůvodňování protiepidemických opatření, „aby v eventuálním soudním přezkumu obstály“. Podotkl, že na rozdíl od návrhů vyhlášek a zákonů rada neposuzuje mimořádná opatření.

Šalomoun uvedl, že si s prezidentem „posteskli“ nad úrovní českého právního řádu a měli k ní každý své připomínky. „Celková atmosféra byla hrozně milá a pozitivní,“ dodal kandidát na ministra pro legislativu.

Do budoucí vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů byl Šalomoun nominován v listopadu poté, co se kandidatury v listopadu vzdal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek po vnitrostranické debatě o kumulaci funkcí.

Nestraník Šalomoun v minulých letech za Piráty neúspěšně kandidoval do Senátu a do Evropského parlamentu, zastupuje je i jako advokát se specializací na autorské právo. Je kritikem současného pojetí funkce kolektivních správců autorských práv, zastupuje také restauratéry, majitele obchodů nebo lázeňská zařízení zejména ve sporech o úhradu autorských poplatků.

Cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry má skončit v pátek schůzkou s adeptem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Protože je prezident kvůli onemocnění covidem-19 v izolaci, jedná s kandidáty přes mikrofony a po dobu schůzky je oddělen plexisklovou bariérou.

Zdroje: