Požárů loni výrazně přibylo i kvůli suchu, zahynulo 95 lidí

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 4. 1. 2019 16:53) - Aktuality autor: šar

Hasiči za loňský rok předběžně evidují 20 663 požárů, tedy o 23 procent více než v roce 2017. Vliv na to mělo extrémní sucho, které zvýšilo počet požárů v přírodním prostředí. Kvůli ohni zahynulo 95 lidí, o tři více než předloni. Požáry však způsobily výrazně menší škody - zhruba za 2,6 miliardy korun, což je meziročně o miliardu méně. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl náměstek hasičů pro integrovaný záchranný systém František Zadina.

Prosincový požár haly v Olomouci

Prosincový požár haly v Olomouci,zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Česko loni nepostihly vichřice ani povodně, kvůli suchu však měli hasiči přesto napilno. Podle Zadiny nelze požárům ve vyprahlém terénu předcházet, protože často vznikají při sklizních nebo jako důsledek železniční dopravy. S bojem proti ohni pomáhá hašení ze vzduchu. Hasiči k němu využívají policejní či armádní vrtulníky a také letadla, která však podle ředitele sboru Drahoslava Ryby dosluhují a tento problém bude letos nutné řešit.

Hasiči loni zasahovali u 124 317 různých událostí, kromě požárů to byly dopravní nehody nebo úniky nebezpečných chemických látek. Zachránili nebo evakuovali 84 480 lidí, což je skoro o 19.000 více než předloni. Počet evakuovaných podstatně narostl kvůli tomu, že 40 procent z nich hasiči přemisťovali kvůli anonymním ohlášením bomby.

K nejtragičtějším událostem loni patřil březnový výbuch v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou, který zaplatilo životem šest lidí. O jednu oběť méně si vyžádal lednový požár pražského hotelu Eurostars David. Hasiči se v souvislosti s hotelovým požárem nechystají zpřísňovat pravidla požární prevence, podle nich jsou dostatečná a problém je v přístupu těch, kteří normy nedodržují. Sbor by chtěl ve spolupráci s hoteliéry vytvořit penzum informací, které by hostům umožnilo dostatečné seznámení s objektem, v němž přespávají.

Vedle 95 lidí, kteří při požárech zemřeli, se dalších 1410 zranilo. Při hašení nepřišel o život žádný profesionální ani dobrovolný hasič, velitele zábřežských hasičů Jiří Rýznar však zahynul při autonehodě hasičského vozu jedoucího k zásahu.

Největší škody v loňském roce způsobil únorový požár mrazíren v Mochově a říjnový požár výrobní haly v Lysé nad Labem - předběžné odhady se u obou pohybují kolem 100 milionů korun.

Zbytečně loni hasiči vyjížděli ve více než 9000 případech, což představuje nejvyšší počet planých poplachů od roku 2000. Chystají analýzu, proč tomu tak bylo.

Ředitel sboru Ryba dnes ocenil, že hasiči dostali od letoška přidáno na platech, i to, že vláda schválila navýšení odškodného pro pozůstalé po dobrovolných hasičích, kteří zemřou při zásahu. Schválené zvyšování počtu hasičů o 150 lidí po následující tři roky podle něj poprvé umožní naplnit vyhlášku o výjezdových stavech.

Mezi prioritami pro příští rok Ryba zmínil čerpání peněz z fondů EU na rekonstrukce požárních stanic a na nákupy techniky. Zaměřit se chce i na nábor nových hasičů a na nácvik speciálních zásahů, například u výbuchů objektů s chemikáliemi.

Tagy: Česko domácí nehody a neštěstí požáry a povodně ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK