Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Komentář: Prokouří se Kubera až na Hrad?

Komentář: Prokouří se Kubera až na Hrad?
I bůh kouří, jinak by nemohla být oblačnost, bylo by stále jasno a upekli bychom se, tvrdí předseda senátu Kubera | zdroj: Profimedia

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Ani starého Jaroslava Kuberu, byť se o jeden nový kousek pokouší. Dělá ze sebe státníka. Vypadá to, jako by měl zálusk na prezidentství.

Jaký to má význam, aby předseda Senátu, sportovně řečeno, parlamentního béčka, promlouval na Nový rok k národu? Od Jaroslava Kubery, ač to je po prezidentovi protokolárně druhá nejvýše postavená ústavní figura, by našinec očekával spíš výstup v silvestrovské estrádě. S jeho smyslem pro humor, pohotovostí a hereckým talentem by mu nepochybně seděl víc, než škrobená státnická póza.

Když se tenhle politický provokatér cpe první den roku do televize, musí mít něco za lubem. Že by Pražský hrad?

Proč ne? Z Valdštejnského paláce, sídla Senátu, to je do prezidentského sídla, co by kamenem dohodil a za pár minut došel.

Filmový Beneš

'Kubera for president' by nebyla překvapivá varianta. Vždyť jednasedmdesátiletý harcovník pobral zkušenosti s politikou obecní jako starosta Teplic, s politikou krajskou jako zastupitel Ústeckého kraje i s politikou centrální jako senátor a předseda Senátu. A vyzkoušel si také roli prezidenta, byť jen ve filmu. Režisér Ondřej Trojan si ho vloni vybral do snímku Toman, ve kterém si Kubera zahrál Edvarda Beneše. Je mu vskutku podobný.

profimedia-0390227280 Jaroslav Kubera s herečkami Kateřinou Winterovou a Kristýnou Bokovou (vpravo). Zahrál si s nimi ve filmu Toman, kde si vyzkoušel prezidentskou roli. Představoval v něm československého prezidenta Edvarda Beneše | zdroj: Profimedia

Už předloni Kubera koketoval s prezidentskou kandidaturou. Sesbíral pro ni potřebný počet podpisů senátorů. Potom ale zacouval a do voleb nevstoupil. Tvrdil, že se mu nepodařilo přesvědčit manželku. "Manželka viděla v televizi pořad, kde se představovaly manželky kandidátů, a prohlásila, že to by nedala a ať na to zapomenu," pravil v ČT.

Později nicméně přiznal, že nevěřil svým vyhlídkám na úspěch. "Prezident Zeman to má dobře spočítané," řekl v rozhovoru pro iDnes. Odmítá však, že by chtěl na Hradě Zemana střídat, a opakuje, že se chce věnovat rodině.

Zkušenosti s politiky ukazují, že taková ujištění jsou značně relativní, podobně jako prognózy výsledků voleb. Zaujetí, s jakým se Kubera vrhl do kandidatury na předsedu Senátu, dává tušit, že ctižádost neztratil. Sesle šéfa horní komory proto pro něj nemusí být poslední politickou štací.

Recesista státníkem

Kubera se snaží změnit ve státníka. A tak od něj už neuslyšíte peprné poznámky, které až donedávna sypal z rukávu. Třeba tuhle: "Ne všichni (poslanci a senátoři) jsou kreténi. Jenom někteří. No, dokonce bych řekl, že ani ne většina."

V novoročním proslovu se však stylizoval do pózy mravokárce a sjednotitele, vypadal jako T.G.M. kombinovaný s Gándhím. "Hledejme to, co nás spojuje, i když je to někdy těžké. Žijme podle hesla žít a nechat žít a s vědomím, že slušnost není slabost," četl z papírku a dával si pozor, aby z něj nevypadl nějaký kuberovský sarkasmus.

Samo sebou se jako náruživý kuřák neopomněl zastat kuřácké komunity. Dal si však pozor na jazyk, neprovokoval, o kouření nemluvil jako o náboženství a o hospodě jako o kostelu.

A ještě jedna poznámka k proslovu: Budiž Kuberovi přičteno ke cti, že dostál svému přesvědčení a neskrýval vyhraněné liberální názory i odpor proti regulacím i sociálním dárkům vlády, byť tím leckoho mohl popudit.

Nevěřte bijáku

V jednasedmdesáti letech vypadá Jaroslav Kubera čiperně. Pokud by ale vskutku za čtyři roky kandidoval na prezidenta a uspěl, stal by se nejstarším vrchním velitelem, jakého kdy Česko mělo. Na Hrad by nastupoval v 76 letech a první termín by končil v 81 letech, stár skoro jako Metuzalém.

profimedia-0208138899 Kubera prezidentem? Na starých zámeckých schodem by mohlo být veselo | zdroj: Profimedia

To přirozeně navozuje otázku: Jak starý by měl být prezident, aby nebyl příliš starý?

V Česku může být zvolen prezidentem ten, kdo dovršil věk 40 let. Horní věková hranice není omezena a věk je relativní pojem. Jeden senior je v duševní a fyzické kondici v osmdesáti, na druhém je patrná stařecká demence už po šedesátce. Každý má vlastní biologické hodiny, někomu se proti chronologickým hodinám předcházejí, jinému zpožďují.

V Česku přitom prezidenti stárnou. Václav Havel poprvé nastupoval na Hrad v 56, Václav Klaus v 61 a Miloš Zeman v 68 letech.

Takže nevěřte bijáku. Pražský hrad je pro starý. Jaroslava Kuberu ještě neodepisujte.

Klíčovou otázkou je, kdo by měl z jeho prezidentství radost? Nejspíš liberálové, kterým Kubera, odpůrce regulací, mluví z duše. A kdo dál? Někteří z kuřáků, Philip Morris... a vy taky?

Zdroje:
Vlastní