Povstalci z Donbasu navrhují změny v ústavě. Podřídí se Kyjevu
9. 6. 2015 – 10:21 | Zpravodajství | pal

Čelní představitelé donbaských lidových republik v úterý představili své návrhy na změny v ukrajinské ústavě. Na jedné straně chtějí co největší nezávislost povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, na druhé straně je považují za nedílnou součást Ukrajiny. Kyjev na návrhy povstalců zatím nereagoval.
Radikálové z vedení donbaských republik dosud jednoznačně nedeklarovali svou ochotu podřídit se správě Kyjeva, přestože Moskva, která je podporuje, územní celistvost Ukrajiny vyjma anektovaného Krymu v oficiálních vyjádřeních nezpochybňuje. V únorových mírových dohodách z běloruského Minsku se praví, že politické urovnání donbaské krize má proběhnout "v souladu s ukrajinskými zákony". Kyjev má do konce roku obnovit plnou kontrolu rusko-ukrajinské hranice.
Z textu povstaleckého návrhu ústavních změn mimo jiné vyplývá, že separatisté uznáním ukrajinské svrchovanosti formálně odmítají ruskou anexi Krymu. "Výkonnou moc v ukrajinských oblastech a okresech a ve městech Kyjevě a Sevastopolu uplatňují místní správní orgány. Zvláštnosti výkonné moci ve městech Kyjevě a Sevastopolu určují jednotlivé ukrajinské zákony," píše se v návrhu. V ústavním článku 133 se podle povstaleckého návrhu bude nadále uvádět, že "součástí systému administrativního a územního uspořádání je autonomní republika Krym".
O statusu Krymu, zabraného loni na jaře Ruskem, musí podle Dějněga rozhodnout Kyjev, nikoli povstalci. "Tento problém s Donbasem nijak nesouvisí a absolutně není v naší kompetenci," vysvětlil luhanský politik faktické uznání ukrajinské svrchovanosti nad anektovaným poloostrovem.
Nová Ústava má zabránit dalším bojům
Ústavní návrhy separatistů v úterý komentoval jejich luhanský zmocněnec Vladislav Dějněgo. Řekl, že "lidové republiky" jsou ochotny zůstat součástí Ukrajiny ve jménu zastavení ozbrojených bojů na Donbasu. Připravenost respektovat zachování územní celistvosti země není podle něj ale novinkou.
"Ochota Luhansku a Doněcku dosáhnout kompromisu s Kyjevem není obsažena jen v našich návrzích ústavních změn. Lidové republiky to daly najevo už loni v září na první schůzce v Minsku," citovala Dějněga luhanská agentura LuganskInformCentr. "Už tehdy republiky navzdory svým vojenským úspěchům souhlasily s tak ohromným kompromisem," dodal.
Názory ukrajinského vedení na tuto otázku jsou ale podle Dějněga neudržitelné. "Zdá se to nemyslitelné, ale lidé uzurpující si moc v Kyjevě si nepřejí naší integraci cestou decentralizace. A to jsme připraveni k mírovému a konstruktivnímu dialogu," podotkl Dějněgo.
Proč vláda v Kyjevě zatím mlčí?
Ukrajinské vedení návrhy povstalců zatím nekomentovalo. Premiér Arsenij Jaceňuk nedávno prohlásil, že "Moskva ani nikdo jiný nemá právo diktovat Ukrajině, jaká má být její ústava". Minské dohody nicméně "dialog o budoucím režimu" povstaleckých zón předpokládají.
Podle názoru kyjevských komentátorů může být klíčovým sporným bodem pořádání místních voleb, s nimiž minské dohody počítají. Kyjevský parlament už v březnu schválil zákon se seznamem měst a obcí, na které se má budoucí zvláštní status vztahovat. Prezident Petro Porošenko ale zákon opatřil dodatkem, podle něhož zákon o zvláštním statusu vstoupí v platnost až po komunálních volbách provedených podle ukrajinských zákonů. Separatisté takový postup odmítli. V jejich dnešním návrhu se uvádí, že volební systém povstaleckého území má být nezávislý na zákonodárné a výkonné moci Kyjeva.
Na Donbasu se bojuje i přes oznámení ústavních změn
Osm ukrajinských vojáků přišlo za posledních 24 hodin o život na východě Ukrajiny, oznámil v úterý v Kyjevě mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Andrij Lysenko. Pět dalších bylo při přestřelkách na linii příměří zraněno. Separatisté naopak informovali, že v povstalecké zóně v důsledku ostřelování zemřel jeden člověk a sedm jich bylo zraněno.
Podle Lysenka se nejvážnější incident stal u obce Krasnohorivka, která sousedí se vsí Marjinka, kde došlo minulý týden k tvrdým bojů mezi vzbouřenci a armádou. Automobil, který převážel ukrajinské vojáky, u Krasnohorivky v pondělí večer najel na minu a explodoval. Ve vozidle uhořelo sedm lidí.
Vojenský mluvčí povstalců Eduard Basurin prohlásil, že armáda za posledních 24 hodin porušila příměří šestadvacetkrát, zejména dělostřeleckými útoky na města Doněck a Horlivka. Při ostřelování jednoho z doněckých obvodů utrpěla zranění žena, která krátce nato v nemocnici zemřela, uvedl Basurin.