Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Používáte antibakteriální mýdlo? Zdraví víc škodí, než pomáhá, varují vědci

Používáte antibakteriální mýdlo? Zdraví víc škodí, než pomáhá, varují vědci
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Zdraví máme jenom jedno, říká staré přísloví. A další dodává, že čistota půl zdraví. Některým lidem proto k hygieně nestačí klasické mýdlo, ale raději se jistí rovnou mýdlem antibakteriálním. Jenže americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by je nepochválil. Antibakteriální výrobky totiž zakázal, protože vědci zjistili, že zdraví spíše škodí.

Říká se, že nejlepším způsobem, jak dosáhnout co nejvyšších prodejů, je vsadit na strach. Lidé koupí cokoli, aby se nemuseli bát, zvlášť když jde o jejich zdraví. Ve dvacátých letech minulého století Američané ve velkém kupovali ústní vodu Listerine. Firmě se podařilo přesvědčit veřejnost, že zápach v ústech způsobuje nemoci. Podobně šel na odbyt jodid draselný po havárii ve Fukušimě před pěti roky. Lidé věřili, že je tato bílá sůl může ochránit před radioaktivitou.

I když nám to může připadat komické, i my se chováme stejně. Dokazuje to oblíbenost různých antibakteriálních přípravků, které nás mají ochránit před škodlivými bakteriemi. Můžeme si pořídit antibakteriální mýdlo, gel, sprej, dokonce i šampon. Navíc výrobci tvrdí, že je vědecky potvrzeno, že jejich produkt likviduje bakterie lépe než klasické mycí prostředky. Problém je, že vědci nikdy nic podobného neprokázali.

Likvidují bakterie, plodnost i mozek

"Spotřebitelé si mohou myslet, že antibakteriální přípravky je ochrání před choroboplodnými zárodky. Jenže nemáme žádný vědecký důkaz, že jsou účinnější než obyčejná  voda a mýdlo," tvrdí ředitelka Centra pro hodnocení léčiv a výzkumu na FDA Janet Woodcocková. "Ve skutečnosti dokonce některé údaje naznačují, že v dlouhodobém horizontu můžou antibakteriální přísady nadělat více škody než užitku."

Škodlivé účinky antibakteriálních přípravků přesvědčily FDA, aby proti antibakteriálním mýdlům ostře zasáhl. Úřad zakázal všechny výrobky, které obsahují některou z 19 aktivních složek typických pro tento druh výrobků. Výrobci mají rok na to, aby stáhli své zboží z amerických pultů.

Seznam zakázaných látek obsahuje dvě, které se nejčastěji používají v antibakteriálních mýdlech - triklosan a triklokarban. Především před triklosanem se mají zdravotníci na pozoru. Výzkumy provedené na laboratorních zvířatech ukázaly, že tato chemická látka narušuje hormonální rovnováhu v těle a může způsobit řadu potíží včetně neplodnosti, ale i poruchy vývoje mozku a srdečních funkcí.

Asi největším problémem ovšem je, že nadužívání těchto chemikálií má za následek markantní růst rezistentních bakterií. Laboratorní studie FDA prokázaly, že právě triklosan může za to, že bakterie si vyvinuly účinné mechanismy odolnosti proti antibiotikům, což v konečném důsledku nepotěší ani lékaře, ani pacienty. 

Dezinfekční ubrousky zakázány nejsou

Antibakteriální přípravky přitom ohrožují nejen jejich uživatele, ale i lidi, kteří na ně nikdy nesáhli. Antibakteriální látky končí v kanalizaci a odpadní vody z čističek se často používají jako hnojivo. Tak se dostávají do potravin.

Zákaz v USA se přitom paradoxně nevztahuje na jiné výrobky, které triklosan obsahují, včetně kosmetiky, pěny na holení, nebo zubní pasty. Zarputilí milovníci čistoty se nemusí bát ani o své oblíbené dezinfekční ubrousky, i když jejich zákaz může být jen otázkou času. A tak jim možná dřív nebo později nezbude, než si pro svoje oblíbené dezinfekční přípravky zaletět do Evropy, pokud brzy nezmizí ani z evropských pultů. 

Zdroje:
qz.com