Poslední zasedání vlády: Zlepšili jsme Česku image, míní Sobotka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 12. 2017 16:16) - Aktuality autor: šar

První a poslední zasedání vlády v demisi ve středu trvalo zhruba hodinu. Sobotka novinářům řekl, že po čtyřech letech intenzivní práce se těší na určité zklidnění, rád nebude vzpomínat především na výměny ministrů. Někteří ministři bilancovali. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: "PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

Sobotka po skončení jednání řekl, že zasedání se uskutečnilo v klidné a příjemné atmosféře. "Zařadil jsem jen body, kde byla shoda, že je nezbytné, aby je ještě vláda probrala," uvedl. 

Vláda například schválila,že části měst Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně s jejich lázeňskou kulturní krajinou se na návrh ministerstva kultury stanou památkovou rezervací.

Projednávání mandátu pro premiéra na summit Evropské unie, který se koná koncem příštího pracovního týdne v Bruselu, pak vláda v demisi přerušila. 

Vláda také schválila prodloužení vojenské pomoci v muničním areálu v Květné na Svitavsku. Do areálu byla převezena munice z Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s vojenským materiálem. 

V závěru jednání Sobotka ministrům poděkoval za jejich práci. "A udělali jsme si závěrečnou fotografii těch ministrů, kteří se dnes zúčastnili," dodal.

Další schůzi už nemá v úmyslu svolat, za týden už by se měla sejít hned po jmenování nová vláda Andreje Babiše (ANO).

"Určitě to bude změna v životě, byly to velmi intenzivní čtyři roky," připustil Sobotka. Kabinet se podle něj musel zabývat nejen problémy, které souvisely se snahou prosazovat program. "Řešili jsme i věci, které přicházely, jak je přinášel život, ať už to byla reakce na migrační krizi nebo třeba řešení krize ve Vrběticích, způsobené výbuchy tamních muničních skladů," řekl.

Sobotka je přesvědčen, že jeho vláda zklidnila situaci v Česku a zemi stabilizovala. "Tím, že jsme měli jako koalice jasnou většinu, nemohly nás vydírat různé zájmové skupiny, že by přetahovaly poslance mezi vládou a opozicí," uvedl. Kromě prosazování vládního programu se podle něj dařilo i reprezentovat Česko dobře navenek, takže bylo považováno za úspěšnou zemi a důvěryhodného a stabilního partnera.

Vzpomínat pozitivně nebude především na změny ve vládě, kterých bylo v řadách ČSSD a ANO celkem devět. "To nikdy není úplně příjemná věc, ale jako předseda vlády jsem tyto změny udělat musel," uvedl. Nejhorší podle něj byly změny v případě ministrů sociální demokracie, které sám vybral. "Ale z různých důvodů bylo potřeba změnit vládní tým," dodal.

Ministři bilancovali

Už při příchodu na zasedání bilancovali někteří z ministrů a ministryň Sobotkovy vlády. 

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) zdůraznil, že se mu podařilo zvýšit platy pracovníků v kultuře. Vyzdvihl také nedávný výkup vepřína v Letech u Písku, kde vznikne pamětní místo obětí koncentračního tábora pro Romy, a oficiální přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy, které ale vyvolalo vládní spory a roztržku s Hradem.

Ministryně Karla Šlechtová (ANO) mezi úspěchy svého resortu řadí přijetí služebního zákona a čerpání evropských fondů.

Zatímco ministři hnutí ANO do Strakovy akademie vstoupí znovu už příští středu jako součást menšinového kabinetu Andreje Babiše, pro politiky ČSSD a KDU-ČSL znamenaly říjnové volby odchod do opozice.

Šlechtová se tak chystá převzít resort obrany, Herman se chce věnovat přípravě na senátní volby v příštím roce. Ministr dopravy Dan Ťok, který zůstane ve své funkci, novinářům řekl, že se chce zaměřit na rozvoj železnice.

"Je slušné se rozloučit," dodala pak Šlechtová s tím, že uplynulé období vidí trochu nostalgicky. Některé její úkoly z ministerstva pro místní rozvoj nyní podle ní bude muset dokončit dosavadní náměstkyně Klára Dostálová, která ji v čele resortu nahradí.

Zmínila se hlavně o zákonu o sociálním bydlení. Herman pokládá pro svého nástupce za jeden ze základních úkolů pokračování rekonstrukcí, které za Hermana byly nastartovány. Do finále by měla jít oprava Národního muzea, pokračovat by měla i rekonstrukce Národní knihovny v Klementinu.

Tagy: ČSSD Česko domácí demise KDU-ČSL Parlamentní volby hnutí Ano česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK