Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Poslední sbohem přišly dát zavražděnému expremiérovi davy Japonců

Poslední sbohem přišly dát zavražděnému expremiérovi davy Japonců
V tokijských ulicích byly při pohřbu zavražděného expremiéra Abeho davy lidí | zdroj: Profimedia

Rodina, přátelé i političtí kolegové se dnes sešli v Tokiu k poslednímu rozloučení se zavražděným bývalým premiérem Japonska Šinzó Abem. Pohřeb byl soukromý, v okolí buddhistického chrámu, kde se pohřební obřad konal, se shromáždily davy lidí, pokládaly květiny a loučily se s Abem.

Pohřbu předcházely vigilie v noci na dnešek s účastí stovek představitelů a tisíců obyčejných Japonců, kteří přišli s květinami.

Pohřební obřad začal v jednu hodinu odpoledne tamního času (6:00 SELČ). Kromě rodiny a přátel na něm byl současný premiér Fumio Kišida i další zástupci vládní Liberálnědemokratické strany (LDP).

Auto s rakví pak projíždělo kolem budov spojených s Abeho působením v minulosti - sídla LDP, rezidence předsedů vlád i parlamentu, do nějž Abe poprvé jako poslanec vstoupil roku 1993.

Vůz poté zamířil do smuteční síně v tokijské čtvrti Šinagava.

V Tokiu byly vlajky staženy na půl žerdi. Podél ulic stály při průjezdu smuteční kolony davy lidí, mnozí se slzami v očích nebo hlavami skloněnými k modlitbě.

Abe, který byl nejdéle sloužícím poválečným předsedou vlády, dokázal Japoncům podle mnohých dodat pocit bezpečí. Jedna z přihlížejících, s níž mluvil reportér stanice BBC, řekla, že na začátku epidemie koronaviru, kdy byl Abe ještě v čele vlády, měla pocit, že premiér krizi řeší dobře.

Japonka Misaki Jošikavová se s Abem setkala při návštěvě turistického místa v prefektuře Jamaguči. Abe k ní prý tehdy přišel a podal jí ruku. „Byl jiný než ostatní politici, dokázal vyvolat dojem, že mezi námi a jím není žádná bariéra,“ citovala Jošikavovou agentura Kjódó. Abeho vražda ženou otřásla.

profimedia-0706744812 Davy lidí se přišly rozloučit se zavražděným expremiérem Abem | zdroj: Profimedia

Podobný dojem vyvolala také ve světě a soustrast vyjádřilo množství politiků. Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši řekl, že vláda dostala přes 1700 kondolencí z 259 zemí a regionů. „Znovu jsem si uvědomil, čeho Abe dosáhl v diplomacii,“ řekl Hajaši.

Mezi účastníky noční vigilie byla například americká ministryně financí Janet Yellenová i ruský velvyslanec v Tokiu Michail Galuzin. Kondolovat na japonské velvyslanectví v Paříži přišel osobně francouzský prezident Emmanuel Macron a na japonské zastupitelství v Canbeře australský premiér Anthony Albanese a ministryně zahraničí Penny Wongová.

Expremiéra Abeho při jeho předvolebním projevu v západojaponském městě Nara v pátek smrtelně postřelil jedenačtyřicetiletý bývalý voják Tecuja Jamagami. Podle investigativních zdrojů agentury Kjódó choval Jamagami nevraživost vůči jisté náboženské skupině, její součástí byla také jeho matka, a věřil, že Abe byl s touto skupinou propojený.

Zdroje: