Porošenko vyzývá Ukrajince k podpoře reforem a straší je Ruskem

- Aktuality autor: Alina Holušová

Ukrajinský prezident Petro Porošenko žádá občany a politiky, aby podpořili balík reforem, které by jejich zemi měly vydláždit cestu do Evropské unie. Bez nich skončí Ukrajina jako přívěšek Ruska, varuje státník. Za hlavní cíl označuje boj s oligarchy. Sám přitom patří k vůbec nejbohatším Ukrajincům, místní mu přezdívají "čokoládový král". 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Strategie 2020

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Strategie 2020,zdroj: Profimedia.cz

Balík čítající přes 60 reforem by měla mít vláda připravený k prvnímu zasedání nového parlamentu. O jeho složení rozhodnou Ukrajinci na konci října.

"Jen reformy mohou obnovit stát, který neodpovídá očekávání našich občanů. Reformy jsou jediná cesta vedoucí do Evropské unie. Alternativou je zůstat sami s Ruskem," prohlásili Porošenko na čtvrteční tiskové konferenci.

Muž, který v prezidentském křesle nahradil svrženého Viktora Janukovyče, doufá, že nový parlament bude mít proreformní a tedy i proevropskou většinu a bude tím pádem usilovat o "boj s korupcí a očištění ukrajinské justice".

"Musíme zničit model, kdy si oligarchové rozdělili moc ve státě, musíme přejít ke společnosti, v níž panuje řád a pořádek, s otevřenou ekonomikou," upozornil prezident. Ukrajinci, nebo alespoň jejich podstatná část si na adorování Západu zvykla za předchozích vlád. A právě zpochybněním proevropského směru tehdejší prezident Janukovyč spustil revoluci, která ho připravila o funkci.

V rámci reforem Porošenko slibuje Ukrajincům, které Evropa vnímá jako národ gastarbeiterů, "rovnoprávnost" s ostatními unijními státy. Ukrajina by podle prezidenta měla dosáhnout takového stavu, aby mohla požádat o členství v EU, už za šest let, balíček reforem proto nese názve Strategie 2020.

Otázkou ovšem je, jak země, která patří k nejzkorumpovanějším v Evropě, dokáže za pouhých šest let očistit státní aparát, soudy, policii, zefektivnit daňový systém, podpořit v dostatečné míře podnikatele a zapracovat na energetické nezávislosti, když se jí nic z toho nepodařilo za uplynulých více než 20 let.

Porošenko ale příliš na výběr nemá, stejně jako vládní kabinet. Pokud si ukrajinské vedení bude chtít udržet vlastní židle a zabránit opakování únorového scénáře, nezbude mu než reformy přijmout. Porošenko si je toho dobře vědom, na tiskové konferenci koneckonců revoluční dění zmínil: "Tisíce Ukrajinců položily své životy nejen za Ukrajinu, ale i za Evropu."

"Hodně jsme vytrpěli za sovětského režimu, nedovolíme vytvořit novou železnou oponu na našich hranicích. Naše definitivní vítězství bude vítězstvím celé Evropy," dodal ukrajinský státník.

Tagy: Rusko Ukrajina Evropská unie ukrajinská krize proevropské reformy

Zdroje: ČTK,Vlastní